Domů
Co se stane
 
Co se stalo
  Bodování
  Dlouhodobá hra
 
Fotogalerie
 
Pravidelné akce
malá SIHASAPA – co se stalo
 
znak avzo
   — 30. listopadu byly teploty lehce nad nulou. Celou schůzku jsme strávili v klubovně.
     Začali jsme seznámením se s dalším příběhem přátel z pravěku. Pterodaktylice Miluška si stěžovala sourozencům, že ať uloží vejce kam chce, stejně je dravci odhalí a sežerou. Sek a Zula si vzpomněli na brontosaura Punťu a uložili hnízdo na jeho hlavu – potíže s dravci tak vyřešili.
     Postupně procházel každý trasu přes kopečky (byly to židle a stoly) na hlavě hnízdo s vejci a snažil se (bez ztráty) doputovat až na vrcholek (to byl zase žebřík). Zpočátku se některým nedařilo, ale nakonec všichmi našli způsob, jak úkol splnit.
     Pak nastala chvíle pro vázání uzlů. Na dnešek jsme měli naplánované zkracovačkové a škotové »4«. Kromě Seby (nezvládl zkracovačku) všichni uvázali, a zapsali si většinou o dost lepší časy.
     Jako poslední jsme procházeli minovým polem. Čtverce linolea symbolizovaly pole a podstatou bylo dávat pozor a pamatovat si volnou cestu.
     Před závěrem jsme si pověděli o »Mikulášské výpravě« a rozešli se k domovům.
 
čteme
poznáváme další příběh
 
punťa punťa punťa punťa
pterodaktylí vejce v hnízdě na hlavě Punti
 
»4« »4« »4« 
vážeme čtverky
 
minové pole minové pole   
přes minové pole
 

   — 23. listopadu pokračovalo chladné počasí. Schůzku jsme začali venku a dokončili v zahřáté klubovně.
     Příběh přátel z pravěku nás přived do chvíle, kdy se naši neandrtálci museli bránit útoku barbarů. S pomocí pranosorožců (kteří měli rohy rozdvojené) se podařilo prabarbary zahnat, když jsme po nich stříleli „jako praky“. Ukázalo se, že trefit plechovku není pro většinu vůbec snadné (navíc za zhoršených světelných podmínek).
     Přesunuli jsme se do klubovny a tak pokračovali ve vázání »4«. Dnes byly na programu čtverky lodní a rybaříkové.
     V dalším čase jsme si prověřili chvění ruky, přidávali jsme postupně sirky na hrdlo láhve. No a potom rozděleni na dvojice jsme tvořili vozatajem řízené vozy, které musely projet vyznačenou trasou.
     Nakonec jsme si připomněli víkendovou Mikulášskou výpravu a před zakončením jsme si rozdali »nové číslo« oddílového časopisu.
 
praky
 
praky praky
pomocí praků se bráníme před barbary
 
čtverky   
i dne jsme vázali čtverky
 
sirky na lahvi sirky na lahvi   
sirky na lahvi
 
vozatajský závod vozatajský závod   
vozatajský závod
 

   — 16. listopadu bylo zataženo a v čase schůzky mžilo. Schůzku jsme strávili v klubovně.
     Nejprve jsme si pověděli další příběh z pravěku. Co je svět světem, i v pravěku se našly skupiny, které by si rády přivlastnily to, co patří druhým. Na naše neandrtálce zaútočil kmen Vaj-Vaj. Přilétli na tryskových pterodaktylech a bombardovali kokosovými ořechy. Naštěstí Sek nalezl řešení, jak se bránit. Do pterodaktylích dutých kostí nasazoval utěsněné šipky a mocným fouknutím trefoval létající útočníky. Jeho střely způsobily paniku v útočícím letectvu a to se dalo na ústup.
     Postupně jsme foukali na visící balónky. Ostřili šipky, které byly otupené nárazy a brzy se zbytky všech balónků poroučely k zemi.
     Protože i na začátku příštího roku je v plánech Uzlařská regata, vyzkoušeli jsme se zlepšit v rychlosti vázání. Postupně jsme vázali ambulantní a dračákové »4«.
     Už od začátku schůzky si všichni mohli všimnou popsaného papíru kryjícího stůl. Cvrnkali jsme z různé vzdálenosti, a pokoušeli se, aby se kameny zastavili na největších číslech.
     V dalším čase dostaly roli naše myšičky. Zpočátku vedoucí, a potom nejlepší hledači, je umístili v klubovně tak, aby byly vidět. I když si někdo říkal, tohle přece hned každý uvidí. Ukázalo se, že tomu tak nebylo.
     Jako poslední jsme si sedli kolem stolů, a zahráli si »klepanou«… Pozornost a přehled je v této hře velkou výhodou.
     Před zakončením jsme si rozdali »návratku« k sobotní výpravě a snažili se pochopit úkol s bakteriemi »z posledního Siháčku«.
 
pterodaktylové pterodaktylové
 
pterodaktylové
obrana před pterodaktyly
 
čtverky čtverky   
 
čtverky
vážeme čtverky
 
cvrnkání cvrnkání   
cvrnkání na čísla
 
křečci křečci   
kde je křeček
 

   — 9. listopadu stále přes den svítilo slunce. Schůzku jsme začali venku a dokončili v klubovně.
     Příběhy z Pravěku pokračují. U jeskyně se objevil šavlozubý tygr. Mohlo by to být nebezpečné, ale všechnu sílu mu sebral zdravotní problém – i tygra bolí zuby. Sek a Zula se pustili do zubařského řemesla. Chvíli to trvalo a vyžadovalo dost síly, ale nakonec se oba zuby podařilo tygrovi vytrhnout.
     Kromě spokojeného tygra přibyla sourozencům další pomůcka pro hry — zuby se daly použít jako meče. Po přesunutí do klubovny jsme provedli souboje s našimi meči. I když sekání bylo zapovězeno, stalo se několikrát, že ochranný míček byl v zápalu boje stržen.
     Potom jsme provedli prostorovou úpravu klubovny. Pomocí židlí vytvořili improvizovanou síť a pustili se do přehazované. Hráli jsme hadrákem do dvaceti, a na dva sety.
     Následoval úkol na koordinaci a odhad. Se zavázanýma očima jsme měli přijít ke stolu a sfouknout svíčku. Starší osazenstvo bylo rozverné, a tak cíl se podařilo splnit jen Sebovi a Matějovi, ostatní podpalovali klubovnu…
     Před závěrem jsme si zahráli ještě hru s mincí. Tady naopak ti mladší nedokázali v klidu udržet dlaně na desce stolu a tím napověděli soupeřům, že u nich mince určitě není…
     Před zakončením jsme si rozdali »nové číslo« oddílového časopisu.
 
šavlozubý tygr šavlozubý tygr šavlozubý tygr
 
šavlozubý tygr
trhání „zubů“
 
šermování šemování   
souboje s meči
 
   přehazovaná přehazovaná
přehazovaná v klubovně :–)
 
svíčka svíčka   
svoukni svíčku (toto jsou jediní, kteří úkol zvládli :–( )
 

   — 2. listopadu bylo slunečno, o víkendu nám posunuli čas, takže se stmívá už ve třičtvrtě na pět. I přesto jsme byli docela dlouho venku.
     Dalším příběh z Pravěku nám vyprávěl o tom, jak si Sek a Zula vyrobili z vodních chaluh míč. Začali si střílet, ale ukázalo se, že když nemají branku nedá se s jistotou říci, jestli to byl gól. Požádali proto dlakozubce Metoděje, aby jim branku udělal.
     Zpočátku jsme kopali na branku a počítali si trefy. Počítali se jen výstřely (šouračky jsme nepočítali)
     Potom (tma netma) jsme si postavili naše nové minibranky se sítí a rozděleni na poloviny jsme proti sobě sehráli zápas, 2 krát deset minut. Po uplynutí času byl výsledek 4:4. Kopali jsme tedy na nechráněnou branku. Tři kola se umístit balón do branky nepodařilo (i když bylo několik tyčí, i těsných minel). Nakonec ve čtvrtém kole se Ríša ukázkově trefil. Protože nikdo další se už netrefil, bylo o vítězi jasno.
     Přesunuli jsme se do klubovny a tam se, po občersvení, měnili postupně všichni v čarodějnice, kterým ostatní »trhali« sukýnku.
     Před závěrem jsme si rozdali šušně za říjen a předali všem »pozvánku na víkendový sraz«.
 
dalkozubec dlakozubec
 
dalkozubec minifotbal
trefování mezi kly dlakozubcepříprava 
 
minifotbal minifotbal
 
minifotbal
minifotbal
 
čarodějnice čarodějnice
čarodějnice
 

   — 26. října bylo slunečno, ale čas se chýlí k zimě a dny se krátí. Byli jsem téměř celou schůzku venku.
     Začali jsme dalším příběhem z Pravěku. Sek a Zula se nevěřícně dívali, jak klokanice Mahulena strká jejich tygříka do kapsy, a hopká někam do dáli. Oblečeni do »klokánky« jsme skákali jako klokani k mláďatům a potom až k jeskyni, kde jsme je uložili.
     Potom jsme zkoušeli, jak daleko dokážeme sounož skočit, a následně jsme si ověřili, jestli poznáme stromy podle listů. Procházeli jsme zahradu klubovny a řadili písmena ze stromů – výsledkem byl »Drápek« (to je jméno tygříka, který se stal mazlíčkem Seka a Zuly)
     Následně jsme se pustili do střelby z pistole. Rozděleni a dvojice jsme střídavě stříleli na špalíky. Stříleli jsme na několik kol, které končily vždy, když některá dvojice dosáhla pěti zásahů.
     Jako poslední jsme (dokud jsme viděli) venku hráli vracečku, ukazuje se, že ti, kteří měli zpočátku potíže s chytáním a házením se hodně zlepšili.
     Před závěrem jsme se přesunuli do klubovny, rozdali si »nové číslo« oddílového časopisu. Kája předložila potřebný počet Šušní a odnesla si nový cancák. Pověděli jsme si o podzimním srazu v Hodoňovicích, předali oddílovou cenu pro vítěze v říjnovém bodování – gratulujeme Káji ml. (po jedenácti měsících se stala, a letos poprvé, novou vítězkou)
 
klokanice klokanice klokanice klokanice
 
klokanice klokanice klokanice
 
klokanice klokanice
klokanice má špatný zrak – Drápek unesen!
 
skok skok
 
skok skok
skok sounož
 
Dráček Dráček
hledání jména podle stromů – výsledk byl »Drápek«
 
pistole
střelba z pistole na špalíky
 
vracečka
vybíjená – vracečka
 

   — 19. října bylo pod mrakem, ale i tak docela teplo. Schůzku jsme strávili zpočátku venku. Zakončili jsme ji však v klubovně.
     Protože je čas podzimu a listí hýří barvami, začali jsme krátkou výpravou za listy. Po návratu každý předvedl, jak dokáže nalezené druhy pojmenovat.
     Potom jsme si poslechli další příběh z Pravěku. Sek a Zula sbírali muchomůrky červené a krmili jimi krokodýla. To proto, aby krokodýl omámený jedem usnul a ani se mohli v klidu vykoupat.
     Následně jsme se i s listy přesunuli do klubovny. Tady jsme si vyslechli tvůrčí plán pro dnešní den. Na čtvrtky papíru přes nasbírané listy pomocí foukacích fixů nanést barvy podzimu.
     Někomu to šlo lépe, někomu méně, ale nakonec si každý našel svou cestu. To jak se nám vedlo, si můžete prohlédnout na fotce níže.
     Před závěrem jsme si rozdali ocenění za víkendových 72 hodin a účastníkům cesty po keškách kartičku »Výzvy«. Domluvili jsme si schůzku příští týden, kdy začínají podzimní prázdniny a Kája ml. se úspěšně pokusila o získání oddílové ceny. O několik setin se ji to nakonec povedlo – gratulujeme.
 
listy listy
sbírání a hodnocení znalosti listů
 
na krokodýla na krokodýla
 
na krokodýla na krokodýla
 
na krokodýla na krokodýla
krmení krokodýla muchomůrkami
 
malujeme
 
malujeme malujeme
 
výsledky
malování – barvy podzimu
 

   — 12. října bylo slunečno a docela teplo. Schůzku jsme strávili venku.
     Začali jsme vyslechnutím druhého příběhu z pravěku. Sek a Zula přinesli do jeskyně malého tygříka. Táta Pim, když to viděl, řekl, že z toho budou určitě potíže. Tygřice bude své mládě hledat.
     Nejprve jsme se snažili oštěpem hodit. (byl takový přírodní ze stromku vytvořený). Brzy se ukázalo, kdo už nějakou tyčkou házel a kdo ne (ten se pokoušel hodit oštěpem jako balónem). Zaznamenali jsme si vzdálenosti a přesunuli se k namalovanému tygrovi. Toho jsme se snažili hodit oštěp tak, abychom trefili hlavu. To se nakonec podařilo všem.
     Potom jsme se vydali na procházku směrem k hřišti na Petangue. To co jsme si nezahráli na turnaji jsme si vyzkoušeli dnes. Postupně jsme se střídali a zapisovali si získané body. Ukázalo se že plastové koule mají úplně jiné vlastnosti než ty železné, ještě že to byl jen dárek… Po odehrání osmi her jsme se vrátili ke klubovně.
     Po cestě jsme potkali Káju a tak se připojila k nám. U klubovny jsme umístili dvě lacrossové trojnožky a rozděleni na poloviny jsme si zahráli do konce schůzky.
     Na závěr jsme připomněli víkendových »72 hodin« a rozdali si »nové číslo« oddílového časopisu.
 
oštěp oštěp
házíme oštěpem
 
na tygra
 
na tygra na tygra
na tygra
 
panatgue patangue
petangue
 
lacrosse
lacrosse
 

   — 5. října bylo sice pod mrakem, ale teplo. Protože jsme začali s novou dlouhodobou hru, začátek jsme strávili v klubovně.
     Vyslechli jsme si úvod do příběhu o rodině v pravěku. Rodiče Pim a Pola, a jejich děti Sek a Zula. Nejprve si každý vymaloval svou postavičku a potom vybarvoval a vystřihoval obrázky, které budou vytvářet ‚prostředí‘ pravěku na nástěnce.
     Poté co jsme domalovali jsme se vydali ven, abychom zahájili dlouhodobou hru. Na úvod si všichni zahráli na to, jak se Pim a Pola seznámili. — „Láskyplně praštil krasavici kyjem do hlavy, jak kázal tehdejší zvyk, a vítězoslavně ji odtáhl do své jeskyně.“
     Nakonec jsme si zahráli vracečku na zmenšeném hřišti. Potom jsme si rozdali »přílohu Siháčku 394« ke Starobělské Pažbě. Rozdali šušně za měsíc září a předali cenu za měsíční vítězství – gratulujeme Káji.
 
kreslíme
 
kreslíme kreslíme
 
pravěk
kreslíme
 
nová nástěnka
nová nástěnka
 
jako jako
 
jako jako
jako Pim a Pola
 
vracečka
vybíjená vracečka
 

   — 1. října proběhl 20. ročník naší střelecké soutěže ve střelbě ze vzduchových  zbraní – »Starobělská Pažba«.
   — 28. září byl státní svátek, vyhlásili jsme mimořádnou herní schůzku.
     Sešli jsme se s sedmi. Zahráli jsme si hru s tpraslíky »Saboteur«, tu jsme hráli všichni společně. Potom jsme si zahráli oblíbený »Ostrov«, to už jsme byli rozděleni na dvě skupiny.
     Pokračovali jsme střelbou z foukačky, tentokrát z větší vzdálenosti. Ukázalo se, že pro toho, komu se podařilo fouknout pokaždé stejně, nehrají dva metry navíc žádnou roli.
     Nakonec jsme vyšli i ven a chvíli ohráli odbíjenou v kruhu a nakonec hody s ringem.
Protože další pravidelná schůzka už nebyla,
jsou výsledky střeleb ‚Před Pažbou‘ uzavřené
PreP 22
 
v klubovně v klubovně
hry v klubovně
 
odbíjená
odbíjená
 
ringo
ringo
 

   — 21. září bylo počasí, jak se říká aprílové, chvíli pršelo, chvíli svítilo slunce. Schůzku jsme trávili v klubovně i venku.
     Začali jsme střelbou z pistole. Po několika pokusech nakonec trefovali všichni. (no téměř…). Začalo však kapat a tak jsme se přesunuli do klubovny.
     Pokračovali jsme střelbou z foukačky, tentokrát z větší vzdálenosti. Ukázalo se, že pro toho, komu se podařilo fouknout pokaždé stejně, nehrají dva metry navíc žádnou roli.
     Protože se zase objevilo slunce, vyšli jsme ven a pokračovali tam. Zatímco později příchozí Kája střílela, ostatní si prohlíželi trasu překážkové dráhy.
     Postupně jsme probíhali předepsanou trasu. Potom se různí pokoušeli zlepšit svůj výkon, a pokud se jim podařilo trefit kolo lahví napoprvé, tak se zlepšili.
     Na závěr jsme si ještě zahráli několik kol vybíjené vracečky, opět na nevelkém hřišti.
     Nakonec jsme si rozdali »nové číslo« oddílového časopisu. Protože si nikdo nevzpomněl, že příští středu je státní svátek, neprobrali jsme možnost mimořádné schůzky.
 
z pistole z pistole
střelba z pistole
 
foukačka foukačka
foukačkou na větší vzdálenost a desítka v desítce výkon
 
dráha dráha
 
dráha dráha
překážková dráha
 
vracečka
vybíjená vracečka
 

   — 14. září jsme se sešli podruhé po prázdninách. Bylo deštivo, pršelo chvílemi i vydatně a tak jsme strávili schůzku v klubovně.
     Na začátku jsme si připomněli části, ze kterých se skládá vzduchovka. Cílem bylo, vyhledáním kartiček a správným seřazením na nich uvedených písmen, získat heslo. To nakonec odhalili všichni, a znělo: » bude pravěk ZS «. Překvapivé? No uvidíte.
     Protože vzduchovky jsme s dešti nechali odpočívat, stříleli jsme z foukaček – deset šipek do terče.
     Dále jsme si vyzkoušeli, po dvojicích, poznávačku. Se zavázanýma očima musel každý poznat, co dostal do ruky a říci k čemu se používá.
     Následně si každý z dvojice na papír nakreslil dvanáct koleček, a jeho spoluhráč do nich napsal čísla. (kdo by to čekal, od jedné do dvanácti). Potom musel každý přiložit špičku fixu přivázaného na provázku na všechny čísla, a to na čas.
     Před závěrem jsme seřadili stoly do řady a pak se utišil vítr a… … potom se objevil »lodní démon«.
     Než jsme se rozešli, předali jsme cenu za měsíční vítězství Káji a všichni si odnesli vytištěný plán akcí na 2. pololetí roku 2022…
 
části vzduchovky části vzduchovky
přiřaď části vzduchovky
 
foukačka foukačka
foukačkou do terče a nejlepší výkon
 
poznávačka poznávačka
poznáš co máš v ruce?
 
tref tužkou tref tužkou tref tužkou
ukaž tužkou pořadí
 
lodní démon lodní démon
lodní démon
 

   — 7. září byla první schůzka po prázdninách. Bylo slunečno a teplo.
     Přivítali jsme se a řekli několik slov k tomu co nás v nejbližším čase čeká. Kromě Oka a Milacha byl s námi i Jirka. Jestli bude na schůzky chodit ukáží další dny, to se dozví, jaký bude mít tento semestr rozvrh. Z dětí přišli Ríša, Maťo, Seba a Matěj.
     Protože první víkend v říjnu je Starobělská pažba, začali jsme připomínkou střelby. Stříleli jsme z kleku.
     Potom dostal každý do ruky hadrák a… …a pak se objevily Kája a Kája ml. Tak dostaly hadrák taky a došlo k házaní a chytání. Každý si vybral vedoucího, kterému hodil, ten pak hod vrátil a pokud byly obě chycení úspěšné, posunul se úspěšný chytač o krok dále. hráli jsme na tři kola.
     Potom jsme točili s lanem. Nejdříve, abychom se dostali do rytmu, jsme probíhali tam a zpět. Potom jsme společně v řadě přeskakovali, skákající ubývali tak, jak je zachytilo lano.
     V poslední části jsme hráli na malém hřišti vracečku.
     Před rozchodem k domovům jsme si předali ocenění za minulé pololetí, šušně za červen (na vyhlášení vítěze jsme zapomněli, takže příště…)
     Minulé pololetí skočilo takto:.
ocenění za bodování:                                  
            1. místo Kája — 302 bodů — zlatá stálice
                2. místo Seba — 205 bodů — stříbrná stálice
             3. místo Kája ml. — 172 bodů — bronzová stálice
     4. místo Maťo — 167 bodů — stálice    
     5. místo Matěj — 149 bodů — stálice    
 
skokanem oddílu se stala Kája ml., protože si polepšila o nejvíce míst.
 
Vyšlo nové číslo »nové číslo« oddílového časopisu.
 
 
střelba hadráky
   střelba z kleku                                                        příprava na hody
 
házíme
házíme
 
vybíjená vybíjená
vybíjení vracečka
 

          BYLY LETNÍ PRÁZDNINY ROKU 2022

   — 22. června se vrátilo slunečné počasí. Schůzku jsme tak strávili venku.
     S příchodem si dávali všichni na čas (nečekaně se objevila i Danka). Ke čtení jsme se dostali až ve tři čtvrtě na pět. Četli jsme výroční zprávu, kterou budeme dnes ukládat do oddílové schránky.
     Sbalili jsme si pomůcky, pro snadnější nalezení místa uložení, a vyrazili. Cesta není dlouhá, půda byla docela suchá, takže jsme jen museli zvolit, jestli od východu nebo ze severu.
     Přišli jsme na místo, to už poznáme všichni, zjistili, že strom poblíž uložení je vyvrácený, takže ho příští rok už asi nenajdeme. Hřebík jsme zapichovali do země a čekali na známý zvuk nárazu o kámen. Hledali jame dlouho, vzdalovali jsme se od plotu, přibližovali k plotu, přikládali provázek ke sloupku, abychom určili vzdálenost.
     Nakonec Matěj řekl: „Bude to tady.“ A bylo, narazili jsme na kámen, odhrabali a odklopili. Schránka tam byla, odšroubovali jsme víčko a přidali devátou roličku. Na příští rok budeme muset vymyslet nějakou změnu.
     Udělali jsme fotografii do památníčku a vydali se zpět. Cestu si někteří krátili blouděním a přesunem v poli pšenice.
     Po návratu ke klubovně jsme už jen stačili předat ocenění a kartičku za sobotní výpravu, vyhlásili a ocenili jsme tři (přítomné) nejlepší v dlouhodobé hře, Kája si vzala kroniku na zápis z dnešní schůzky, rozloučili jsem se a vydali se k domovům a prázdninám…
 
cesta cesta
cestou tam
 
u schránky u schránky
 
u schránky
… našli jsme, uložili jsme
 
společně
společná fotka
 
cesta
cestou zpět
 
ViDa
konečný stav dlouhodobé hry
 

   — 18.-19. června proběhla »závěrečná výprava«.

   — 15. června bylo slunečno a přímo na slunci hodně teplo. Schůzku jsme strávili venku.
     V dlouhodobé hře nás čekal úkol »Smyčka«. Loď dosedla opět na hladinu (ano postupně jsme pouštěli draky a hladce dosedli). Protože zásoby potravin jsou na nule, musí se vikingové pustit do lovu. Snažili jsme se roztočit smyčku a lapit několik místních koňů. Po úvodním tápání se nakonec podařilo smyčku roztočit všem (s lapáním už to však bylo horší)
     Oddílová střelecká liga je zakončena, na závěr jsme se pustili do »střeleckých soubojů«. Bojovaly proti sobě vždy dvě dvojice. Střílelo se na špalíky. Cílem bylo sestřelit špalíky soupeřů. Kdo měl špalíky skolené, už se střelby neúčastnil.
     V mezidobí si, ti kteří nestříleli, »pinkali přes plot« volejbalovým balónem, nebo lezli na „záchranný strom“.
     Vyhlásili jsme ocenění za střeleckou ligu. Ti s nejvyšším nástřelem v některých disciplínách i ti, kteří získali nejvíce bodů získali diplomy a něco sladkého na zub.
     Potom jsme vše pouklízeli a pověděli si několik důležitých věcí k víkendové výpravě.
     Na konec si na rozchodu rozdali »nové číslo« oddílového časopisu.
 
smyčka smyčka
bojujeme se smyčkou
 
střelba
 
střelba střelba
střelby…
 

   — 8. června bylo pod mrakem a teploty byly příjemné. Celou schůzku jsme strávili venku.
     Pro dlouhodobou hru jsme plnili úkol »Mapa«. Využili jsme příležitost, a když už naši loď nesli draci (ti papíroví), tak jsme zmapovali to, kudy jsme letěli.
     V oddílové střelecké lize nám zůstala poslední disciplína »špalíky«. Je to možnost vylepšení skóre, při střelbě z pušky vleže nebo v kleku je špalík za jeden bod, ve stoje za dva body, a z pistole za body tři.
     Přítomní si ještě odstříleli disciplíny, které jim v Lize chyběly.
     Následně jsme uklidili vše, co bylo pro potřeby mapování rozmístěno po celé zahradě. Pak jsme si zahráli hříčku »kdo jsem«. Ten kdo je zády, musí odhadnout, kdo z ostatních se ho dotknul.
     Potom jsme hráli ještě »na prostředního«. Však to znáte, s balónem házejí ti okolo, kolem prostředního, no a ten se nesmí balónu dotknout.
     Na konec jsme předali oddílovou cenu za květen, domluvili si jak to bude na sobotní oslavě výročí Staré Bělé a vydali jsme se k domovům.
 
liga 22
 
mapa mapa
 
mapa
 
mapa mapa
vytváříme mapu
 
střelba střelba
střelby…
 
kdo
… kdo to je?
 
přehazovaná
přehazovaná
 

   — 1. června svítilo slunce a teploty byly příjemné. Celou schůzku jsme strávili venku.
     Úkol pro dlouhodobou hry se tentokrát jmenovat »Draci«. Potřebovali jsme překonat ty mizerné Islanďany, kteří nám zablokovali cestu. Pomocí draků se to povedlo.
     Do oddílové střelecké ligy jsme dnes stříleli »z pistole«. Protože jsme se tentokrát sešli v komorním počtu, střelecké pozice nám stačily, žádnou doplňkovou činnost jsme tedy nepotřebovali.
     Potom jsme měly připravené podnosy a na nich crossboulové míčky. Hráli jsme běhací hru jménem »číselná štafeta«. Kromě rychlých nohou je potřeba i dobrá paměť, protože odnést si číslo po míčkem můžete jen tehdy, když je další v řadě.
     V další části jsme si zahráli »útěk po deskách«. Jen Milach ztrácel ocásek, ostatní spíše šlápli mimo desky. Potom jsme si ještě chvíli házeli crossbouly (a hledali je).
     Na závěr jsme si předali lístek s akcemi do konce oddílového roku (průvod na oslavě 750 let Staré Bělé a kdo ponese vlajky, víkendovou výpravu a poslední schůzku). Vyhlásili vítěze květnového bodování – gratulujeme Káji (v závěrečném reji jsme nějak opomněli předání, takže příště) a rozdali si a rozdali si »nové číslo« oddílového časopisu.
 
liga 22
 
draci draci
 
draci draci
draci
 
cross TAU
crossboulí štafeta
 
po deskách
útěk po deskách
 
cena květen
cena za květen — takže příště…
 

   — 25. května zataženo a deštivo, v čase schůzky však už nepršelo. Protože tráva byla pěkně promáčená, strávili jsme většinu času v klubovně.
     Jako první nás čekal úkol do dlouhodobé hry. Po oslavě na hradě, jsme potřebovali utéct, ale majitelé hradu vypustili rybník a při cestě k pobřeží na nás čekala »bažina«. Každý za sebe tak musel rozbahněné území překonat.
     Protože v sobotu je Memoriál, dnes jsme stříleli »ve stoje z plynovek TAU-200«. Pro toho, kdo umí zamířit je střelba se zbraní s minimálním zpětným rázem velké zjednodušení. Po střelně ze vzduchovek jsme ještě foukali v klubovně z foukačky na válečky.
     V dalším čase jsme si zahráli »myšičkárnu« (s ohledem na překvapené reakce mě napadá – tohle jsme opravdu ještě nehráli?). Známou hru, kdy kreslíte myšičky z částí, které se vám podaří získat hodem kostkou. Hráli jsme na dvě kola, Milach se účastnil v třetí dvojici (a prozradil taktické vylepšení, aneb jak nakreslit co nejvíce kompletních myší), poprvé 10 a podruhé 8 minut.
     V závěrečné části jsme si připomněli, jak se tleská a klepe s kelímky, založené na písničce nazývané »cup song«. Mladší měli sice potíž dostat se do rytmu, ale když to nesabotovali (a posouvali kelímky včas), tak nám to docela šlo.
     Na závěr jsme si připomněli sobotní Memoriál, uklidili a vydali se k domovům.
 
liga 22
 
bažina bažina bažina
přes bažinu
 
TAU TAU
střelba z TAUky s podporou
 
foukačka
 
foukačka
foukačkou na válečky
 
kelímky kdo zapomněl
                                  kelímky – cupsong                                                         kdo zapomněl?
 

   — 18. května bylo slunečno, obloha jako vymetená, nebylo však horko. Celou schůzku jsme byli venku.
     Začali jsme dalším úkolem do dlouhodobé hry. Převlékli jsme se jako »Herci« a zahráli něco o drakovi. To proto, že do kostýmu draka se vešli všichni osvobození z vězení.
     Pokračovali jsme další částí oddílové střelecké ligy, dnes jsme stříleli »ve stoje«. Ten kdo zrovna nestřílel, plnil doplňovací úkol, u kterého byla výhodou znalost částí vzduchovky.
     Potom jsme využili kousky neposekané trávy a jako včelky jsme sbírali »nektar«.
     V závěrečné části jsme si zahráli lasrosse, jelikož Ríša je znatelně vyšší, než ostatní, měl zásadní výhodu. Přesto se protihráčům podařilo, díky nasazení a taktice, prohodit několik branek.
     Na závěr jsme si připomněli Memoriál příští sobotu a rozdali si »nové číslo« oddílového časopisu.
     Po zakončení pomohly Kája a Kája ml. Milachovi s uklízením.
 
liga 22
 
herci
 
herci herci
 
herci
herci hrají »O drakovi«
 
střelba střelba
střelba ve stoje - volitelně s podporou
 
části části
díly vzduchovky
 
včelky včelky včelky
 
včelky včelky
jako ty včelky
 
lacrosse
 
lacrosse lacrosse
lacrosse
 

   — 11. května bylo slunečno a hodně teplo, občas se slunce schovalo za mrak. Schůzku jsme strávili venku.
     V dlouhodobé hře jsme byli »na hradě«, kde jsme se stali kuchtíky. Roznášeli jsme poháry a talíře mezi stoly v síni.
     Další disciplínou oddílové střelecké ligy byla střelba »v kleku«. Správné pokleknutí tak, aby dokázali zamířit, musí menší ještě natrénovat. Ten kdo nestřílel, »foukal foukačkou«, vzdálenost byla tentokrát kratší, a tak výsledky na deset šipek měly vyšší hodnoty.
     Po zbytek schůzky jsme si zahráli »postupnou vybíjenou«. V prvním obdélníku byli začátečníci, kdo byl zasažen cvičil, kdo trefil postoupil mezi profíky. V druhém obdélníku se už jen po zásahu sestupovalo.
     Na konci jsme si rozdali pozvánku na »Memoriál Lubomíra Blažka«, naši druhou soutěž pro veřejnost, ve které se střílí ve stoje z plynovek TAU. A pak už hajdy domů…
 
liga 22
 
kuchtíci kuchtíci
 
kuchtíci kuchtíci kuchtíci
»Na hradě« – kuchtíci
 
střelba střelba
střelba z kleku
 
foukačka foukačka
»střelba z foukačky«
 
včas
kdopak asi zapomněl - pod lavičkou
 

   — 4. května bylo slunečno a teplo. Schůzku jsme tak strávili celou venku.
     Na naší Vikingské lodi jsme řešili »Bolavý zub«. Snorrův zub jsme vytrhávali pomocí luku a stříleli přivázaný šíp. Každému se podařilo vystřelit, nejblíže k cíli se podařilo trefovat Sebastianovi.
     V další části jsme začali první disciplínou oddílové střelecké ligy. Stříleli jsme »v leže«. Nejmladší stříleli s podporou. Ti, kteří nestříleli zkoušeli »trefovat otvory pomocí lasrossové pálky«.
     Protože rozjívenost dosahovala dnes vysokých hodnot, čekalo na nás už jen »vrať se včas«. Všichni to znáte, běh s hřebíkem a zapíchnutí ho do země co nejdále, ale do předepsaného času se vrátit zpět.
     Na konci jsme vyhlásili vítězku měsíčního bodování – gratulujeme Káji. (mimochodem vyhrála už poosmé v řadě, takže pokud se ji podaří vyhrát i květen a červen, bude mít za sebou vítězný celý oddílový rok) A pak si ještě rozdali si »nové číslo« oddílového časopisu.
 
Snorrův zub snorrův zub snorrův zub
»Snorrův zub«
 
střelba střelba
střelba vleže
 
včas
vrať se včas
 

   — 30. dubna proběhla na střelnici ve Staré Bělé, po třech letech, střelecká soutěž »Trefa«. Z dětských členů se zúčasrnil pouze Sebastian, jako host Vašek. Z velkých pak Milach, Kiki, Jirka a Pavouk. Účastníků bylo celkem 107 a přijeli z širokého okolí.
   Seba Byl ve své kategorii třetí ~ gratulujeme.
 

   — 27. dubna se na obloze honily mraky, ale bylo teplo a nepršelo. Schůzku jsme opět strávili celou venku.
     V rámci dlouhodobé hry jsme, po získání zbraní, utíkali na loď, ale místní nás dostihli, a tak jsme museli sehrát několik partií ve hře »Pohárky«. Vedlo se nám dobře, takže pokračujeme dále s lodí naplněnou spoustou zboží, které jsme získali za „rybu s pilou“.
     Další část schůzky jsme věnovali střelbě, tentokrát z »pistole na špalíky«. Opět bylo potěšující, že každý se trefil alespoň jednou.
     Následovalo několik kol »běhu přes lávu«. Pomocí desek jsme překonávali nebezpečné území. Kdo se dostal první na ostrov uprostřed ulovit křečka nebo morčátka.
     Potom jsme si ve dvojicích »házeli hadrákem«, a postupně se přitom vzdalovali. Nakonec jsme si házeli syrovým vejcem.
     Jako poslední jsme si zahráli »vybíjenou – vracečku«. Protože se čas naplnil, předali jsme těm, kteří minule nebyli pozvánky na víkendové akce a rozešli se k domovům.
 
pohárky
 
pohárky pohárky pohárky
»pohárky«
 
střelba střelba
z pistole na špalíky
 
přes lávu
 
přes lávu přes lávu
přes lávu
 
hod hadráky
 
hod hadráky hod hadráky
hod hadráky
 
vracečka
vracečka
 

   — 23. dubna byl kvalifikační turnaj ve hře Osadníci z Katanu. Nakonec se sešlo 40 hráčů. Z oddílu to byli: Milach, Kája a Kája ml.
   A výsledky? Kája ml. 11., Milach 17., Kája 21. — podstatné je to, že Kája ml. byla první mezi juniory (to znamená možnost hrát Pražské finále) Kája získala jeden kvalifikační bod (a musela by se umístit ještě v jednom turnaji).
 
 
znak
 
osadníci
 
osadníci
 
osadníci
 
osadníci
vítězka mezi juniory

   — 20. dubna bylo zataženo, ale teplo a nepršelo. Schůzku jsme strávili téměř celou venku.
     Dlouhodobá hra před nás postavila úkol, kdy jsme museli získat zpět své zbraně, takže nás čekalo – získání zbraní. Museli jsme porazit druhého strážce, připoutat ho na lavici a potom si odnést svůj meč.
     Blíží se doba oddílové střelecké ligy, takže jsme, poprvé letos, »stříleli ze vzduchovek«. Cílem byly panáčkové střelnice. Ukázalo se, jak na tom kdo je s mířením. Nakonec se každému podařilo trefit alespoň jednou.
     Pokračovali jsme »souboj s mečem«. Vytvořili jsme dvojice a hrálo se na počet doteků mečem v oblasti trupu. Dvojice se během času proměňovali. Následoval »boj jednonohých«. Rozdělili jsme se na dva týmy, a ty proto sobě zápasily. Tým, který měl posledního na jedné noze, získal bod. Potom jsme si zahráli ještě běhavou hříčku »prodej roh«, ano zaběhali jsme si docela dost.
     Nakonec jsme uklidili a rozdali si »nové číslo« oddílového časopisu a pro ty co nedostali i pozvánky na akce do konce dubna.
 
pro zbraně
 
pro zbraně
 
pro zbraně pro zbraně pro zbraně
pro zbraně
 
střelba
 
střelba střelba
střelba na panáčky
 
souboje souboje
souboje s mečem
 
úklid na strom
úklid                                                                        na strom
 

   — 13. dubna byly už i ranní teploty jarní. Sešli jsme se opět v komorním počtu. Schůzku jsme strávili venku.
     Pro dlouhodobou hru jsme řešili zajetí – pomocí pilouna jsme se museli dostat z vězení. Řezali jsme zdatně a tak se nám podařilo uniknout.
     Protože o následujícím víkendu budou velikonoční svátky, pustili jsme se do výroby netradičně zpracovaného »Velikonočního vajíčka«. Výroba „provázků“ byla docela náročná, a dokončení, nalepením sady provázků na vejce, nebylo taky jen tak, zvláště když někteří šikovní si vyfouknuté vejce rozmáčkli.
     Jako u draní peří jsme si povídali a po náročném zdobení měli všichni před koncem svou ozdobu hotovou.
     Uklidili jsme a v klubovně si rozdali pozvánku na akce, které do konce dubna proběhnou. Poněkud jsme překročili čas, takže se za případné komplikace omlouváme.
 
piloun
 
piloun piloun
na PILOUN ryba s pilkou
 
velikonoce velikonoce
 
velikonoce velikonoce
 
velikonoce
letošní velikonoční ozdoby

   — 6. dubna bylo teplo, pravé jaro. Sešli jsme se však v komorním počtu. Schůzku jsme strávili venku.
     Dlouhodobá hra vás vtáhla do vzduchu – vyneseni orkánem jsme „letěli“ na padáku. S padákem na zádech jsme pluli vyznačený směrem a na závěr se ve spirálách snesli na loď.
     Potom jsme si zazávodili v jedné z disciplín letošní Kuličkiády »ku-UFO«. S pěti kuličkami na talíři jsme běželi terénní drahou a v cíli nám musela zůstat alespoň jedna kulička.
     Pokračovali jsme venku hrou »Zažeň míč«. Tenisáky jsme museli zahnat volejbalový balón za území soupeřů.
     Následoval »Triangl«. Obránce hájil trojnožku, když se ji někomu z útočníků podařilo sklátit, mohli si všichni ulovit kaštan, jen je nesměl o postavení trojnožky obránce chytit.
     Uklidili jsme a přesunuli se do klubovny. Tam jsme si rozdali Šušně za březen a vyhlásili vítěze – gratulujeme Káji. Před rozchodem jsme si rozdali »nové číslo« oddílového časopisu, a pak už kolem slepic domů…
 
padák padák
na „padáku“ na loď
 
ku-UFO ku-UFO
ku-UFO
 
přetlač
 
přetlač
zažeň míč
 
triangl triangl
 
triangl
 
triangl
 
triangl
triangl

   — 30. března bylo pod mrakem a před začátkem schůzky začalo jemně pršet. Schůzku jsme strávili v klubovně.
     V dlouhodobé hře jsme vpluli do moře Sveů (to jsou dnešní Švédové) – věnovali jsme se důležitosti kapes. Na tácu, pod tácem, byl připraven „obvyklý“ obsah kapes. Minutu si všichni prohlíželi, potom jsme zakryli a každý musel napsat vše, co si zapamatoval. Někteří mají paměť lepší, někteří, zvláště mladší kluci se nedokáží soustředit tak, aby dokázali napsat více věcí, které viděli.
     Potom jsme vytáhli šátky, a postupně jsme se střídali v roli »Ježibaby« pro některé byla role slepé babice docela náročná. Techniku lovu lupičů však zvládli všichni.
     Následovala samoorganizační část. Byl určen vedoucí (Viki), ostatní ji měli bez odmlouvání poslouchat. Cílem bylo »Získání hesla«. Odnášeli jste puky, prostranství bylo posypané křupkami, to aby byli neopatrní slyšet. Protože jsem měl zavázané oči, neřeknu, jestli plnili všichni předepsané pokyny. Občas jsem někoho trefil, občas zaslechl tiché chroupání. Po uplynutí času však měli poskládané z dvanácti písmen heslo. To bylo POCHODOVÝ ÚHEL.
     Po ne úplně krátkém pátrání co to heslo znamená, jsme dospěli k výsledku. Seba byl ten, kdo jako první a jediný vyslovit: AZIMUT.
     Rozdali jsme si buzoly a připomněli si, k čemu slouží a jak s nimi pracovat. Hlavní dogma „Na sever“, popisující to, kam ukazuje střelka, si snad zapamatují všichni. A také to, že kolečko s čísly je pomocník, který usnadňuje správným nastavením a použitím vydat se tím správným směrem. Na závěr jsme si zopakovali jak je to s mapou, a jaký je rozdíl proti GPS zařízením.
     Uklidili jsme, přesunuli se do klubovny, rozdali šusně za březen, a vahlásili vítěze – gratulujeme Káji. Před rozchodem jsme si rozdali »nové číslo« oddílového časopisu.
 
 
kapsy
co všechno je potřeba mít v kapsách — kimovka
 
ježibaba ježibaba
ježibaby
 
puky
 
zpráva
získej zprávu

   — 23. března bylo teplo, na teploměru bylo kolem dvaceti stupňů. Schůzku jsme začali venku a dokončili v klubovně.
     V dlouhodobé hře jsme začali putování – vyhnutím se dánským celníkům. Vždy ve dvojicích jsme projížděli oklikou. Čas byl důležitý.
     Stále venku jsme vzali do rukou »lacrossové pálky« a osvěžili si jejich ovládání. Nejprve jsme si přihrávali, a potom sehráli, tři proti třem, krátký zápas. Pak jsme vyrobili hřiště a zahráli si »hu-tu-tu-tu«. Před přesunutím do klubovny jsme posbírali vše ze zahrady a uklidili.
     V klubovně jsme si vyzkoušeli další sadu šifer. Na dnešek jsme luštili šifry se změnou - posunutá abeceda, obrácená morseovka a čísla místo písmen. I tentokrát se všem docela dařilo.
     Před závěrem jsme si rozdali »nové číslo« oddílového časopisu.
 
 
loď
 
vetřelec
 
kolem průlivu kolem průlivu
 
kolem průlivu kolem průlivu
abychom se vyhnuli dánským celníkům, vzali jsme to oklikou
 
chůdy chůdy
zkoušíme chůzi na chůdách
 
lacrosse
lacrosse
 
luštíme
luštíme – šifry s písmem

   — 16. března bylo po několika slunečných dnech pod mrakem, ale teplo a odpoledne už bez deště. Schůzku jsme opět začali venku a zakončili v klubovně.
     Nejprve jsme si vyslechli úvod do pokračování dlouhodobé hry – příprava lodi. Rozdělili jsme se na tři části a ty se potom snažily být nejlepší ze všech. Nejprve jsme hledali, u stromů na zahradě, správné tyče, abychom potom mohli »přenášet balast« (jak správně poznamenal Ríša, bývá betonový, ale v čase Vikingů vládlo dřevo, takže i náš balast byly dřevěné kostky). Cílem bylo dopravit, každá skupina dvě kostky, balast k lodi. Menší byli lepší v hledání, starší v přenášení. Kája a Maťo poškodili, neb neuvažovali, balastem figuru na čele lodi H A N B A !.
     Ještě venku jsme pak hráli »na vlka« a potom ještě chvíli »vracečku«. Pak jsme uklidili pomůcky a zamířili do klubovny.
     I dnes jsme pokračovali v šifrách. Tentokrát to byly šifry písmenné – musí se hledat řešení různým způsobem čtení, šnek, cik-cak, na přeskáčku… Tentokrát se docela dařilo všem, přece jenom to byly texty krátké pravda, že jména Halvar, Ida, Vike, mohli někoho svézt ze správné cesty luštění…
     Nakonec jsme uklidili stoly, sedli si kolem s přeskádanými rukami, a zahráli »klepanou«. Pak už rozloučili a vydali se k domovům.
 
 
loď
 
tyče balast
 
balast balast
 
balast balast
 
loď
přenášení balastu
 
vybíjená
vybíjená
 
šifry poškození
          písmenné šifry – luštíme                                          odlomená »figura« lodi

   — 9. března se po mrazivém ránu docela oteplilo. Schůzku jsme začali venku a závěr jsme měli v klubovně.
     Už venku jsme si poslechli úvod do dalšího pokračování dlouhodobé hry – vlci ve Flaku. Byla připravena trasa pro »útěk na strom« (před tím vlkem). Všichni postupně běželi, za jalovcem podrazili vlkovi nohy a pak pádili ke »šplhacímu stromu« na který museli vylézt a nahoře cinknout. Časy byly docela vyrovnané, jen výjimky bojovali s obavami při lezení.
     Zůstali jsme ještě venku, rozdělili se na dva týmy a zahráli si »kolečko a křížek«. Nakonec jsme uklidili pomůcky a vydali se do klubovny.
     Tady jsme pokračovali v šifrách. Na dnešní den jsme měli připravené zlomky – další tabulkovou šifru. Opět se ukázalo, že Kája je nejlepší, kompletní zprávu vyluštili ještě Tete, Veverka, Kája ml. a Viki.
     Potom jsme si rozdali šušně za měsíc únor, předali cenu za vítězství - gratulujeme Káji, rozdali si návratku na oddílový sraz a »nové číslo« oddílového časopisu.
     Před závěrem jsme si ještě zahráli několik kol »hry s mincí«. Pak už se čas naplnil a my se vydali k domovům.
 
 
útěk útěk
 
útěk
 
útěk útěk útěk
útěk před vlkem
 
zlomky
zlomky – luštíme
 
mince
hra s mincí

   — 2. března byly jarní prázdniny.

   — 23. února pokračovalo teplejší počasí, hlavně díky slunci. Schůzku jsme začali venku a závěr jsme měli v klubovně.
     Nejprve jsme si vyslechli úvod do dalšího pokračování dlouhodobé hry a pak se vydali ven. Tady byl připravený »prak a hadráky« (jako kameny). Každý se potom snažil vystřelit tak, aby „koule“ doputovala co nejdál.
     Ještě stále venku jsme si pak ve dvojicích »přihrávali hadráky«, po oboustranném chycení se dvojice o krok vzdálila – pořadí bylo podle toho, jak daleko se od sebe dostali.
     Pokračovali jsme ještě venku, zahráli jsme si »vrať se včas«
     Pak jsme se přesunuli do klubovny, a pokračovali jsme v šifrách. Pro dnešek byla připravena zpráva v tabulkové šifře velký-polský-klíč. Na tabulích byla nakreslena tabulka, to pro ty, kteří neměli oddílové krabičky. Nejlepší byli Kája, pak Paťa a třetí Matěj. Mladší se snažili, starší se v luštění „loudali“.
     Jako poslední jsme si zahráli »citrón«, řekli si, že příští týden během jarních prázdnin pro Ostravu schůzka nebude, rozdali Siháčky těm co minule nebyli a vydali se k domovům.
 
 
prak
 
prak prak
střílíme „kameny“
 
přihrávky přihrávky
přihrávky hadráky vidíte kdo je dál
 
vrať vrať
vrať se včas
 
v-p-k v-p-k
              luštíme…                                                                Kája vyluštila a čeká…                
 
citrón
citrón

   — 16. února bylo, na únor teplo, teploměr ukazoval 12 °C. Schůzku jsme začali venku a zakončili v klubovně.
     Sešli jsme se opět jen v komorním počtu. Už při příchodu mohli všímavější spatřit dva kruhy z lan spojené dřevěným kůlem. Vikingové se po konci zimy vždy vydají na výpravy, aby získali potřebné zboží a přežili následující zimu. Před cestou však musí zjistit, kdo může na loď, a kdo by byl jen neužitečnou zátěží…
     Začali jsme »přetlačováním tyčí«, jako prvním úkolem do dlouhodobé hry. Venku jsme hráli ještě »Získej čepici!« a Vrať se zpět«, nečekali byste, jak těžké je se zavázaným očima vrátit se po deseti krocích a dvou otočkách zpět na místo startu.
     V klubovně jsme pokračovali v šifrách, tentokrát jsme sbírali kartičky, podle kterých musel ten, kdo ji vzal, říci správné pomocné slovo. Na závěr jsme si ještě zahráli »lodního démona«
     Na konci jsme rozdali opravený » plán akcí na 1. pololetí 2022 « a »nové číslo« oddílového časopisu. Rozdali jsme taky šušně za bodování v lednu.
 
 
s tyčí
 
s tyčí
 
s tyčí s tyčí
přetlačování tyčí
 
čepice čepice
Získej čepici!
 
morse lodní démon
Poznej slovo… vpravo nahoře rarášek                                            lodní démon                

   — 9. února bylo teplo, ale větrno. Schůzku jsme strávili v klubovně.
     Na stolech byly už připraveny pomůcky a my si vyslechli několik úvodních slov k nové dlouhodobé hře. Prvním krokem bude vymalování vikingských štítů. Na nástěnce bylo několik ukázek, jak by mohly vypadat, na stolech potom štětce a tuby s barvami.
     Zpočátku poněkud nejistý začátek nakonec nahradilo malování s plným nasazení. Někteří zjistili, že barva ve větší vrstvě pomalu zasychá nebo, že se na nezaschlou barvu nedá malovat jinou, aby se nesmíchaly…
     Když jsme měli namalováno, výtvory jsme vyfotili, uklidili a pustili se do dalšího.
     Nejprve jsme usazeni kolem stolu chytali Karla (ano, admirálova papouška), chytal ten, kdo dokázal odpovědět. Jako je leden měsícem uzlů, je únor měsícem šifer. Tentokrát jsme se cvičili v morseovce. Podle poslechnutého ‚pomocného‘ slova, bylo třeba správně říci tečky a čárky.
     Další část jsme hráli »hlídače v muzeu«. Oproti minule, nebyl nejnáročnějším exponátem balík s nepevným dnem, ale pěkně těžký balík dřevěných briket. V roli hlídačů a lupičů se střídali všichni.
     Na konci jsme si rozdali » plán akcí na 1. pololetí 2022 «, pozvánku na turnaj ve hře » Heckmeck «.
     Během povídání o tom co bude, si všichni vybarvili svou postavičku vikinga Vika nebo jeho sestry Idy. Pak už jsme se sbalili a vydali se k domovům…
 
 
štíty štíty
 
malujeme malujeme
malujeme štíty
 
zloděj v muzeu
 
zloděj v muzeu
zloděj v muzeu

   — 2. února bylo docela teplo, teploměr ukazoval kolem osmi stupňů. Začali jsme v klubovně, ale část schůzky jsme strávili i venku
     Zpočátku jsme si v klubovně vyslechli úvod o tom, jak se pan Thackeray rozloučil se sourozenci a pak se nalodil a odplul na »Černé lodi«
     Pak jsme si vysvětlili úkol a vydali se ven najít dva­náct oválků se slovy, které nám po správném umístění na připravenou podložku dají výsledek.
     Po návratu do klubovny měli téměř všichni měli dvanáct správných oválků a řešení správně poskládali. Psalo se v něm o rostlině s vysokou lodyhou, fialovými kvítky a jménem šalamounek.
     Potom si všichni měli zapsat osm otázek, na které měli následně správně odpovědět. Starší měli nezpochybnitelnou výhodu — Kája byla nerychlejší a Ríša ji za chvíli následoval.
     Potom jsme se pustili do posledního čtení. Číst měl ten, kdo seděl v křesle. Rozjívenost však rozbourala atmosféru, a tak závěr příšerných příběhů, kdy se ukázalo, že všechny se odehrávaly jen ve fantazii sourozenců, kteří, otrávení šalamounkem se mnoho let pohybovali mezi našim světem, a věčným odpočinkem, zanikl v pochichtávání, grimásách a prostosvicích…
     Potom jsme vyhlašovali. Pověděli jsme, jak se kdo ve hře umístil, první tři si mohli vybrat z připravených cen a všichni dostali připravený pamětní list.
     Před závěrem jsme si objasnili řešení z posledního Siháčku a rozdali si »nové číslo« oddílového časopisu a seznámili se s náznakem akcí připravovaných na první pololetí. Vyhlásili jsme i první v lednovém bodování — gratulujeme Káji.
     Vzhledem k situaci jsme však už nehráli žádnou další hru, trochu jsme uklidili, sbalili si věci (k pamětnímu listu a Siháčku, co zůstal na stole se nikdo nehlásil – jsem smutný :–( ), rozloučili jsme se a vydali se k domovům.
 
 
hledání hledání
hledáme slova
 
co jsme vyluštili
co jsme vyluštili
 
jak šly
jak šly příběhy za sebou…
 
čtení cena za leden 2022
                                   poslední čtení                                                               nová měsíční cena

   — 26. ledna bylo okolo šesti stupňů nad nulou, zahradu pokrýval poprašek 3 centimetrů sněhu. Tentokrát jsme strávili část schůzky venku.
     Hned na začátku jsme se přesunuli na zahradu a tam už bylo ve zbytcích sněhu vyšlapané bludiště. Protože jsme se sešli pouze v komorním počtu, původně plánovanou » Eskymáckou honičku «, nahradilo probíhání cestiček s posbírání pěti hadráků ze šesti připravených míst. Strategii, jak nejlépe proběhnout, však plánoval málokdo…
     Po návratu do klubovny jsme si vyslechli úvod dalšího z »Příšerných příběhů«. Dostali jsme kartičky s možnostmi zakončení a zasedli do kruhu v první hře na příběh. Milach poslal klíč a každý musel opakovat slova, každé kolo pak nějaké přibylo. (překvapilo mně, jak málo si někteří zapamatovali, už ve třetím kole nedokázali větu opakovat…)
     Jako další jsme hráli štafetu s kolíčky, a následovala další hra na příběh — kdo, s kým, co dělali, kde, proč — každý napsal na lístek vždy jedno slovo a předal ho dalšímu v pořadí. Vznikaly tak krkolomné historky.
     Následovalo čtení pokračování příběhu a vložení lístku s volbou do schránky. Potom jsme si zahráli ještě Symplegády a to už se čas naplnil.
     Z přítomných se nikdo na sobotní výpravu nepřihlásil, a tak, patrně z důvodů karantén, jak si jako optimista myslím, bude sobotní závěr dlouhodobé hry zrušen. Uklidili jsme a vydali se k domovům.
 
 
bludiště
 
bludiště bludiště
 
bludiště
bludiště s hadráky…
 
na příběh kolíčky
na příběh I. – klíč železný…                                                    kolíčky
 
Symplegády
Symplegády

   — 19. ledna bylo několik stupňů nad nulou, na zahradě jen vlhká tráva. Schůzka proběhla v klubovně.
     Zprvu jsme četli úvod do dalšího z »Příšerných příběhů« a každý dostal kartičku rozhodnutí. Podstatou příběhu bylo vyprávění s lampou, takže přišly úkoly na ovládání sirek. Nejdříve na jednu sirku zapálit deset svíček. Potom jsme zkoušeli rozsvítit petrolejku. Úspěchy střídavé, časy rozdílné. :-)
     Po úpravě klubovny vzniklo »hřiště se sítí«. My se rozdělili na poloviny a ty potom proti sobě hrály chaos. (znáte to, míčky přes síť k soupeřům)
     Po další přestavbě jsme ‚oprášili‘ nadzemní důlek, a pouštěli na něj po šesti myšokuličkách. Někdo má ten cit a odhad a pak kulička skončila v důlku.
     Z přítomných se nikdo neodhodlal vylepšit svůj výkon Regatové šestce, a tak přišla další přestavba. Zahráli jsme si, však víte … slunce zapadá, vítr se utišuje a na lodi se objevuje Lodní démon…
     Přečetli jsme si ukončení příběhu a před závěrem jsme zkoušeli přečíst rébusy, které byly v Siháčku a nikdo se do nich nepustil, třeba už dokáží někteří příště nějaké přečíst.
     Před cestou k domovům jsme si rozdali »nové číslo« oddílového časopisu, a » návratku k oddílové výpravě «.
 
 
 
sirky sirky
práce se sirkama – 10 svíček na jednu, petrolejka
 
chaos chaos
chaos co dodat…
 
kuličky kuličky
‚nadzemní‘ důlek a myšokuličky
 
démon
lodní démon

   — 12. ledna bylo několik stupňů pod nulou, na zahradě lehký sněhový poprašek. Schůzku jsme strávili v klubovně.
     Začali jsme úvodem do dalšího z »Příšerných příběhů«. Potom se každý snažil dostat nenápadně k hlídači kamene a vzít si jednu z uložených věcí. Všichni byli úspěšní. Potom jsme stříleli disky na papírové válečky, tady už úspěchy nebyly tak časté. Trefit váleček se podařilo jen občas.
     V dalším čase se Veverka proměnila v čarodějnici a ostatní se snažili nenápadně se přiblížit a ukrást ji šátek ze sukýnky.
     Následně jsme trochu upravili uspořádání stolů a rozděleni na dva týmy se snažili trefit krabičky sirek tak, aby opustily desku stolu. Nejprve jsme cvrnkali kameny domina a potom vypouštěli poskakující ping-pongové míčky.
     I když je Regata zatím odložena, pustili jsme se do vázání regatových šestek. Všichni přítomní kombinaci zvládli.
     Před závěrem jsme si připomněli hru s mincí (trochu mě překvapilo, že někteří neznali pravidla – to už jsme ji tak dlouho nehráli?). Potom jsme uklidili a vydali se chladným večerem zpět k domovům…
 
 
 
Clach
Clach crotach
disky disky
Disc-o-shooter hračka z 80. let…
 
čarodějnice    čarodějnice    čarodějnice
 
čarodějnice
»čarodějnice«
 
cvrnkání cvrnkání
cvrnkání kamenů
 
hopsání hopsání
vypouštění míčků – musely hopsat

   — 5. ledna byla první schůzka v novém roce. Pokračovaly netradičně vysoké teploty přelomu roku, bylo kolem deseti stupňů.
     Nejprve jsme se přivítali, chvíli poklábosili a přečetli si úvod příběhu s číslem dvanáct. Pak jsme, na netradičně „vylepšeném“ koberci, lovili šneky. Lovili jsme v několika kolech na různých místech paluby.
     Po přečtení pokračování příběhu a prostorové úpravě klubovny jsme si zahráli přebíhanou s přetahováním lana. Ukázalo se, že některé dvojice bylo tak časově sladěné, že končily vždy remízou.
     Potom jsme si oživili vzpomínku na »balónek«, přepinkávací hru, u které je důležité protažení a správný úder.
     Protože v lednu bývá tradičně uzlařská Regata, vyzkoušeli jsme si, jak zvládáme Regatovou šestku. Protože se čas posunul k závěru, odhlasovali jsme a dokončili čtení příběhu.
     Před závěrem jsme si rozdali »nové číslo« oddílového časopisu, vyhlásili vítěze bodování v prosinci – gratulujeme Káji a předali ocenění za bodování v minulém pololetí. Minulé pololetí skočilo takto:
ocenění za bodování v minulém pololetí:                        
             1. místo Kája — 185 bodů — zlatá stálice
                 2. místo Seba — 135 bodů — stříbrná stálice
                   3. místo Matěj — 100 bodů — bronzová stálice
        — titul stálice se nepodařilo získat nikomu — 
 
skokanem oddílu se stal Maťo, protože si polepšil o nejvíce míst.
 
 
 
šneci šneci
lovíme šneky
 
přetahovaná přetahovaná
přetahovaná
 
balónek
balónek…
 
poslední
posloucháme závěr příběhu…

   — 22. prosince se teploty vrátily k nule, na zahradě byl jemný poprašek sněhu. Vánoční schůzku jsme strávili v klubovně.
     Přivítali jsme všechny co přišli a také několik hostů. Uložili dárečky pod stromeček a rozložili přinesené cukroví. Na úvod jsme si rozdali vánoční přání, které jsme vloni pověsili na stromeček, protože od ledna do dubna pravidelné schůzky nebyly, zůstaly viset na šňůře doteď, a zjistili, co se komu o minulých vánocích splnilo.
     Pak jsme si přečetli úvod do jedenáctého příběhu, tentokrát vánočního, a rozdali si hlasovací kartičky. Ukázali jsme si nové desky na historické kroniky. (ano, kroniku píšeme od roku 2006).
     Potom jsme vyzkoušeli některé vánoční zvyky. Krájení jablka, louskání vlašáků, házení střevícem (hnidopich Ondřej říkal, že to všechno je jen na zkoušku, protože ještě není štědrý večer ;–) ).
     Přečetli jsme si pokračování »Příšerného příběhu« a pak přišla na řadu obrázková DIA pohádka, tentokrát to byly Tři zlaté vlasy Děda Vševěda. Potom jsme si nalili punč, udělali letošní společnou fotku a pustili se do ochutnávky cukroví.
     Další na řadě bylo tradiční pouštění lodiček a pak už jen rozdávání dárečků. Ověřili jsme jestli všichni vhodili své rozhodnutí do schránky a dočetli si závěr příběhu.
     Před závěrem jsme si rozdali »nové číslo« oddílového časopisu. Popřáli jsme si pěkné vánoce i čas do konce roku a vydali se k domovům.
 
 
příchod
po příchodu jsme rozložili cukroví
 
společně
společná fotka 2021
 
ochutnávka ochutnávka
po vánočních zvycích, pohádce a společné fotce začala ochutnávka cukroví
 
lodičky lodičky
 
lodičky lodičky
 
lodičky lodičky
pouštění lodiček
 
dárečky dárečky
rozdávání dárečků
končíme
talíře na stolech se vypráznily…
 

   — 15. prosince byly teploty kolem 8 °C a jemně mžilo, po sněhu ani památky. Opět jsme schůzku strávili v klubovně.
     Začali jsme čtením úvodu do desátého příběhu a potom se seznámili s nitkovým telefonem. Bohužel, příprava sice byla, ale ukázalo se, že drátek je příliš tenký, takže poslechnout si slova zvládla jen první dvojice. Přišlo tak náhradní řešení – hledání »šeptajícího zařízení«. To bylo docela odolné, takže vydrželo i drsné zacházení, takže dohráli všichni.
     Následovala druhá část příběhu (to už byla na scéně první moucha). Pak přišla chvíle pro »bažinu«. Udržet se na kamenech co nejdéle, to byl cíl.
     Jako poslední jsme se vrátili zpátky v čase (tak o třicet let) a zahráli si »čáru«. (oblíbená kratochvíle školních přestávek). S ohledem na průběh schůzky jsme nevyráběli lampičky, ani nezdobili stromeček…
     Před závěrem všichni vhodili své rozhodnutí do schránky a my si dočetli závěr příběhu, ano byl dost děsivý.
 
 
šepot
»šepot«, tohle nebylo obvyklé hledání…
 
bažina bažina
 
bažina
bažina
 
lampička stromeček
lampičky jsme nevyráběli, stromeček nezdobili
 

   — 8. prosince se už teploty blížily k nule. Celou schůzku jsme strávili v klubovně.
     Dnešní účast byla poněkud menší. Přečetli jsme si začátek devátého příběhu a pak si zahráli »Lov jablek«. Původně jsem si myslel, že vytáhnout čtyři osminky jablka pomocí pusy bude bleskovka, jak jsem se však mýlil…
     Vyslechli jsme druhou část příběhu a potom jsme si vyzkoušeli regatovou šestku. Všichni si nakonec s úkolem poradili, jen Matěj potřebuje potrénovat návaznost uzlů.
     Pokračovali jsme vikingskými souboji ve hře »Truhla«. Nejzajímavější podívanou měli ti, kteří sledovali, jak se hráči marně snažili zasáhnout soupeře.
     Před koncem jsme si ověřili, jestli všichni vhodili rozhodnutí do schránky a pak přečetli dokončení příběhu. Rozdali jsme si »nové číslo« oddílového časopisu, který vyšel potřetí v historii s půltým číslem. Rozdali jsme si taky přehled akcí » do konce roku « a taky » na začátek roku 2022 «
 
 
jablko jablko
 
jablko jablko
 
jablko jablko
»jablko«, aneb jak se kdo topil
 
truhla truhla
 
truhla
truhla, vikungská hra
 

   — 1. prosince byly teploty kolem pěti stupňů a my strávili celou schůzku v klubovně.
     Přečetli jsme si začátek osmého příběhu a potom se usadili do kruhu a zahráli si »Kamennou tvář«. Pak přišel čas na »4« dnes zkracovačkové a škoťákové. Ti, kteří je umí, měli z minulosti takové časy, že je nedokázali překonat. Pro ostatní vyžadují tyto uzly tak náročnou práci rukou případně soustředění, že si jim uvázání čtveřice za sebou moc nešlo.
     Pokračovali jsme hledáním cesty přes »Minové pole«. Málokdo se dokázal soustředit tak, aby si správnou cestu zapamatoval a tak častokrát vybuchovala stejná nástraha.
     Jako poslední jsme si zahráli »Citrón«. Pro většinu nebylo složité skrýt, že žvýkají citrón, takže ti co hádali, většinou neuspěli.
     Přečetli jsme si pokračování příběhu, všichni vhodili do schránky rozhodnutí, a my vyslechli závěr. Pak Seba a Kája svedli souboj v KOSMOTESTU, lepší byla Kája, a tak jsme mohli vyhlásit vítěze listopadového bodování – gratulujeme Káji – rozdali jsme šušně za listopad a vydali jsme se k domovům.
 
 
čtverky čtverky
 
čtverky
»4« čtverky škotové a dračí
 
minové pole
 
minové pole minové pole
minové pole
čtení
závěrečné čtení
 

   — 24. listopadu už začal první chladnější týden, teplota se pohybovala kolem 8°C. Zůstali jsme tak v klubovně.
     Začali jsme čtením sedmého příšerného příběhu. Pak jsme na několik kol hráli »chaos«. Každý měl své určené místo, odkud nosil víčka k dalšímu talíři. Cílem samozřejmě bylo, aby po uplynutí času měl na svém talíři víček co nejméně.
     Přečetli jsme druhou část příběhu a pustili se do dalších »4«. Dnes byly na programu rybaříkové a dračí. Ten kdo nedemonstroval svůj odpor, se dokázal oproti minulosti zlepšit.
     Výsledky dosud vázaných čtverek si můžete prohlédnout v dlouhodobé tabulce.
     Měli jsme připravené i další hry, ale odvádění pozornosti zdržovalo vše, čemu jsme se věnovali, takže snad příště.
     Na závěr jsme dokončili čtení sedmého příběhu, účastníkům sobotního výšlapu předali kartičky Výzvy a pamětní oddílovou kartičku č. 87. Všichni si pak odnesli »nové číslo« oddílového časopisu.
 
 
chaos chaos
chaos
 
čtverky čtverky
 
čtverky čtverky
»4« čtverky dračí
 

   — 17. listopadu byla mimořádná herní schůzka.
   Hráli jsme všelico,
        nejdříve Ligretto
            a připomněli si Gobbit, Želvičky nebo Cink! :-).
 
 
ligretto
Ligretto
 
Želvičky
Želvičky
 
Gobbit
Gobbit
 
Aballone
Abalone
 

   — 10. listopadu bylo docela teplo, přesto jsme zůstali v klubovně, na naše souboje by totiž šero nebylo nic, moc.
     Přečetli jsme si začátek šestého příšerného příběhu. Potom začaly souboje, každý proti každému – meč a štít. Když už jsme se dostali téměř ke konci, začali ‚volní‘ vázat letošní první čtverky. To se váže jeden uzel čtyřikrát za sebou, no a časy se zapisují do dlouhodobých tabulek. Na dnešek byly vybrány čtverky lodní a ambulantní. I když zpočátku přistoupili k vázání někteří vlažně, nakonec si téměř všichni zlepšili nejlepší výkony.
     V další části schůzky jsme si přečetli druhou část příběhu a většina už hodila do schránky své rozhodnutí. Pak jsme se rozdělil na polovinu, a u dvou stolů si zahráli Ligretto. Někteří si po chvíli vzpomněli, že je to docela pěkná hra…
     Nakonec jsme dokončili čtení šestého příběhu a rozdali si návratku na »podzimní výšlap«.
 
 
ostrov
 
ostrov ostrov
souboje – meče a štíty
 
čtverky čtverky
vázání uzlů – »4« čtverky ambulantní
 
ligretto
Ligretto
 

   — 3. listopadu už bylo po změně času, takže v čas, kdy začíná schůzka je docela málo světla.
     Poslechli jsme si začátek pátého příběhu z dlouhodobé hry. Na otázku jestli uvnitř, nebo venku, většina odpověděla uvnitř. Takže i když by se dalo venku, zůstali jsme v klubovně. Začalo provlékání šátku. Vytvořili jsme dvojice a v pořadí rukáv, nohavice, nohavice, rukáv vždy jeden z dvojice provlékal…
     Další část schůzky jsme věnovali připomenutí uzlů. Tradiční členové problém neměli, nováčci zápolili, ale všichni nakonec uvázání celé šestice potřebné pro Regatu zvládli.
     Pak jsme si zahráli hru na pozorost, hledali jsme obě myšky. Ti, kteří je našli, je v dalším kole schovávali. Jako poslední jsme si udělali repete »Jedna, dvě zombie jde…«
     Nakonec jsme vyhlásili vítěze říjnového bodování — gratulujeme Káji, rozdali si šušně a »nové číslo« oddílového časopisu. Připomněli jsme si i nedělní turnaj v Ligrettu.
 
 
irezumi
irezumi – provlékání šátku
 
uzly
 
uzly uzly
vázání uzlů
 
jedna dvě
 
zombie
Jedna, dvě, zombie jde…
 

   — 27. října bylo slunečno, bez větru a příjemné teploty. I přes školní volno proběhla pravidelná schůzka. Sešli jsme se v komorním počtu. Děti byly čtyři, a k tomu Milach a Oko.
     Nejprve jsme si udělali malou procházku zahradou klubovny a každý měl nasbírat listy stromů, které dokáže pojmenovat — lípa, javor, líska, jasan, vrba, jírovec, jeřabina a dub, to byly listy, které se daly najít.
     Potom jsme si poslechli začátek čtvrtého příběhu z dlouhodobé hry. No a pustili jsme se do soubojů na trámku. Každý měl v ruce tyč s bambulí na konci a snažil se vychýlit protivníka tak, aby se na trámku neudržel. Po soubojích jsme si vyslechli nápovědu k dnešnímu příběhu.
     V další části jsme si připravili hřiště před střelnicí a zahráli si Hutututu… Proti Okovi nebylo možné zvítězit silou, Maty přišel s taktikou, díky které se povedlo, aby souboje byla jakž takž vyrovnané.
     Jako další jsme si zahráli »na přihrávky«. Tým se pokoušel o co nejvyšší počet nepřerušených přihrávek. Okova výška nakonec rozhodla, že přeci jenom se podařilo druhému týmu být o něco lepší.
     Pak jsme se přesunuli do klubovny, zatopili a zahráli si »Jedna, dvě zombie jde…«. Ukázalo se, že pokud neudělají hráči nějakou chybu, nemá zombík moc šancí, ale hráči chyby dělali :–). Nakonec, kdo ještě nehlasoval, vhodil své rozhodnutí do schránky, a přečetli jsme si závěr dnešního příběhu.
     Potom jsme už jen uklidili a vydali se k domovům.
 
 
poznávačka listů
poznávačka listů
 
bahno bahno
 
bahno bahno
souboje nad bahnem
 
hutututu
 
hutututu
 
zombie zombie
Jedna, dvě, zombie jde…
 

   — 20. října bylo nečekaně teplo, slunce svítilo, dokud nezapadlo za obzor.
     Scházeli jsme se poněkud složitěji, poté co přišel Maty, nás bylo šest. Přečetli jsme si úvod nového strašného příběhu. Potom se pustili do činnosti inspirované marionetami. Spojeni po dvojicích jsme překonávali trasu pomocí dvou desek ovládaných šikovností putujících. Dokud ti, kteří cestovali, ovládali své rozjívené ego, přesun vypadal elegantně a byl rychlý. Soustředění však nebylo předností dnešních účastníků.
     V další části jsme se rozdělili na dvojice podle věku a zahráli si »Kukačky«. Najít si správný způsob umísťování vajec (v našem případě kaštanů) bylo pro výsledek rozhodující.
     Potom jsme si připomněli, jak vypadají listy stromů — zkusili jsme malou poznávačku. Výsledky nebyly moc oslnivé, i když si myslím, že kaštan, dub, javor a gingo jsou tak tvarově jednoznačné listy, že by je měl poznat každý.
     Jako poslední jsme si venku zahráli dvě kola vybíjené, moc světla už nebylo, ale ještě stále to šlo. Na závěr jsme se přesunuli do klubovny. Kdo ještě nehlasoval, vhodil své rozhodnutí do schránky, a přečetli jsme si závěr dnešního příběhu.
     Potom jsme si připomněli víkendový sraz, rozdali si »nové číslo« oddílového časopisu, sbalili si věci, a vydali se k domovům.
 
 
harlekýn
 
harlekýn
 
harlekýn
jako ty marionety
 
listy
 
poznávání listů
 

   — 16. - 17. října proběhl 10. ročník celorepublikové akce »72 hodin«.
   — 13. října bylo zataženo a chladno, přesto jsme schůzku začali venku, protože, i když dopoledne pršelo, teď už ne.
     Nejprve jsme si uvedli další z Příšerných příběhů a potom se vydali ven. Byla tu postavena stavba symbolizující stěžně na lodi. Cílem bylo správně projít a trefit co nejvícekrát. I když se ochlazovalo „námořníci“ se zkoušeli stále zlepšovat, a dařilo se jim to.
     Na druhou část schůzky jsme se přesunuli do klubovny. Kája přečetla nápovědu k příběhu a, na podzim poprvé, jsme zatopili. Nejdříve jsme si zahráli elektřinu. Ano, svou roli sehrál i admirálův papoušek Karel. Dále jsme pak upravili uspořádání stolů a zahráli si Hlídače v muzeu. Jeden z lupičů byl tak rychlý, že dokázal to, že v muzeu zbyly jen podstavce a světla.
     Nakonec jsme vhodili svá rozhodnutí do schránky a poslechli si konec historky k Tobiáši Reevovi a jeho posádce. Řekli si pár upozornění k víkendu a vydali se k domovům.
 
 
stěžně
stěžně na lodi
 
připraveni připraveni
k úkolu připraveni
 
akce akce
úkoly v lanoví lodi
 
muzeum muzeum
 
muzeum muzeum
hlídač v muzeu
 
muzeum
nejúspěšnější lupič muzeum vybílil…
 

   — 6. října bylo zataženo a pršelo, po dlouhé době jsme tak schůzku strávili v klubovně.
     Nejdříve jsme předali Dance ocenění za třetí místo na Pažbě. Pak jsme si povídat o nové dlouhodobé hře a začali tím, že jsme si vybarvili svoje postavičky.
     Protože v úvodu dlouhodobé hry byla řeč o moři, všechno co dnes budeme dělat bud mít něco společného s mořem. Začali jsme postavením cesty k Hospodě na útesu. Protože je bouřka, a déšť bičuje poutníky, měli všichni při překonání trasy zavázané oči.
     Druhá námořnická byly Symplegády – připomněli jsme, že to byly ty srážející se skály, mezi kterými museli Argonauti proplout. Plavci byli tentokrát nečekaně úspěšní, skály je obvykle nezasáhly.
     No a třetí z moře – … slunce zapadá, vítr se utišuje a na lodi se objevuje Lodní démon…
     Před koncem jsme si rozdali šušně za září, návratku na »72 hodin«,
»nové číslo« Siháčku a vyhlásili vítěze za září – gratulujeme Káji.
 
 
příšerné na stezce
 
na stezce
 
na stezce
cesta na převis
 
symplegády
mezi srážejícími se skalami…
 
lodní démon lodní démon
 
lodní démon lodní démon
lodní démon…
 

   — 2. října proběhl 19. ročník naší střelecké soutěže ve střelbě ze vzduchových  zbraní – »Starobělská Pažba«.
   — 29. září bylo zataženo, ale bez deště, takže i celou schůzku jsme mohli být venku.
     Na začátku jsme stříleli ze vzduchovek ze stoje. Ti, kteří budou na Pažbě v nejmladší kategorii, mohli použít pro střelbu s podporou trojnožkou.
     V dalším čase jsme se vrátili k pistoli. Dnes jsme stříleli na špalíky. Rozdělili jsme se na dvě části, a stříleli tak dlouho, dokud některý tým nesestřelil všech pět připravených špalíků. Opět byly lepší dívky.
     Potom jsme si ověřili jak (a jestli) dokážeme shodit při hodu hadrákem plechovku. (Bylo to, jak se říká „střídavě oblačno“)
No a následně jsme běhali na čas. Trasa byla - hod na plechovku - kolečko kolem ohniště - kolem maskáčové buňky - hod na plechovku - a zpět na start. Někteří si zkusili i druhý pokus, a všichni se dokázali zlepšit.
     Pak si každý našel svůj hřebík, tomu kdo neměl označený, jsme ho podepsali, a začali hrát »Vrať se včas«. Běhali všichni, tu a tam někteří nestihli, jak už to tak bývá.
     Na závěr jsme se přesunuli do klubovny, tam jsme zjišťovali kdo přijde pomoci na Pažbu, a kdo se zúčastní nedělního turnaje ve hře Ostrov. Ti, kteří nebyli minule, dostali nové číslo Siháčku.
 
před Pažbou 21
 
 
stoj stoj
střelba ve stoje
 
pistole pistole
z pistole na špalíky
 
stavbaři
momentka s hřebíky…
 

   — 22. září bylo od rána docela chladno, na začátku schůzky ale už mezi mraky prosvítalo slunce.
     Začali jsme střelbou z pistole, ta je pro Pažbu velmi důležitá. Ti co nestříleli, měli už nasbírané kamínky a trefovali pomocí praku zavěšené PETky.
     Potom přišla chvíle balónků, které byly připravené už na minulou schůzku. Připevněné na provázku byly cílem střídajících se střelců. Ten kdo zvládl správné fouknutí, patřil i mezi ty, kteří zasáhli.
     V dalším čase jsme udělali z lana obrovský kruh (no spíše takovou bramboru, co měla mít kruhový tvar :–) ), každý měl dvě desky a pomocí nich se přesouval ke středu, kde byla trojnožka s Karlem a dvěma myškami. Ve stejném kruhu jsme si ještě zahráli vlky a ovce. S ohledem na rozdílný výkon byly ovce poněkud zmatené, a ne a ne utéct do lesa.:–D
     Nakonec jsme si na chvíli zahráli vyvolávku (opravdu jsou takoví, co ještě neznají pravidla?) a před rozchodem si rozdali »nové číslo« oddílového časopisu.
 
před Pažbou 21
 
 
prak prak
střelba v praku
 
střelba
střelba ze vzduchovek
 
foukačka foukačka
 
foukačka
foukačkou na balónky
 
stavbaři
okamžitý nápad
 
vlci ovce vlci ovce
vlci a ovce
 

   — 15. září byla druhá poprázdninová schůzka. Stále svítilo slunce, takže bylo teplo.
     Po začátku se ukázalo, že dnešní setkání bude povýtce téměř kompletně chlapecké. Kája nám referovala, jak se dívky, jak si s nim postupně zkoušela promluvit, nějak vymluvily, že dnes z toho nic nebude…
     Začali jsme střelbou v kleku. Ti, kteří nestříleli ze vzduchovky shazovali talíři nebo ringem na sobě postavené špalíky a foukačkou trefovali tenkými šipkami do terče.
     V dalším čase jsme zdolávali krátkou překážkovou dráhu. Čas byl samozřejmě rozhodující. Potom jsme se pustili do postupné vybíjené. Byly dvě hřiště, ten do vybil postupoval výše, ten kdo byl vybitý klesal níže. Vydrželi jsme to dlouho. V šest jsme ještě jednou přestavili hřiště a poslední půlhodinu jsme si zahráli lacrosse. Kája se ukázala jako přebornice, rychlost šikovnost a přesnost.
     Před rozchodem jsme ještě předali Siháčky těm, kteří minule nebyli a připomněli si Starobělskou pažbu.
 
 
 
klek klek
střelba v kleče
 
špalíky foukačka
shazování špalíkůfoukačkou do terče
 
překážková překážková překážková
překážková dráha
 
vybíjená vybíjená
vybíjená s povýšením a degradací
 
lacrosse
lacrosse
 

   — 8. září byla první poprázdninová schůzka. Bylo slunečno a teplo.
     Sešli jsme se všichni aktivní, kteří po řádění omezení vytrvali – takže nás bylo deset. Začali jsme procházkou kolem vzpomínek i novinek v klubovně i na zahradě.
     Potom jsme se střídavě věnovali házení ‚zpola naplněných‘ lahví a střelbou v leže. Docela nám to všechno šlo.
     Potom jsme ve dvojicích házeli syrovým vejcem. Cílem bylo samozřejmě, aby nepadalo na zem, a hlavně aby to přežilo…
     V dalším čase jsme běhali na čas krátkou »nízkou« překážkovou dráhou a nakonec jsme si zahráli vracečku.
     Na závěr jsme předali ocenění za předchozí pololetí a šušně za červnové bodování.
     Minulé pololetí skočilo takto:.
ocenění za bodování:                                  
             1. místo Tete — 227 bodů — zlatá stálice
           2. místo Matýsek — 212 bodů — stříbrná stálice
                   3. místo Seba — 210 bodů — bronzová stálice
     4. místo Kája — 93 bodů — stálice    
 
skokanem oddílu se stal Patrik, protože si polepšil o nejvíce míst.
 
Vyšlo nové číslo »nové číslo« oddílového časopisu.
 
 
 
obruč kuželky
hody zpola naplněnou lahví
 
obruč
střelba vleže
 
vejce vejce
házaní a chytání vajíčka :-)
 
cik-cak
 
cik-cak cik-cak
slalom pod »pyramidami« :-)
 
moment moment moment moment
momentky
 
vybíjená
vybíjená – vracečka
 

          BYLY LETNÍ PRÁZDNINY ROKU 2021

   — 23. června bylo zataženo, ale nepršelo. Pro náš dnešní program, po vedrech minulých dnů, to bylo výborné.
     Sešlo se nás nakonec jedenáct, devět dětí a tři starší. Nečekaně se totiž dnes objevili Ondřej a Ríša. Nejprve jsme si přečetli zprávu o tom, co proběhlo v posledním oddílovém roce, a přidali pod text svá razítka, nebo podpisy.
     Sbalili jsme potřebné pomůcky, dva provázky správné délky a tři dlouhé hřebíky, a vyrazili. Během cesty jsme hráli pozorovací hru. Milach přečetl na co si dávat pozor, a ten kdo věc spatřil první (a ohlásil to), dostal jednu sirku.
     Les nám v Palésku ubývá a tak podrost zarůstá stále větší části. Stezky jsou však stále průchozí, takže jsme k plotu kolem skladu trhavin dorazili bez komplikací. I když Milach sliboval, že tentokrát najdeme schránku raz, dva, přece jen to napoprvé nebylo. Tubu se zprávami jsme pod kamenem našli, otevřeli (tentokrát bylo vše v pořádku), vložili jsme osmý svitek, udělali společnou fotku a vydali se zpět.
     Na zahradě klubovny jsme si spočítali, kolik se komu podařilo donést sirek. Potom si předali kartičky „Výzvy“ věrné trojce, za úspěšné dokončení »Dračí historie« na konci března, a všem přítomným za uložení osmé zprávy do oddílové schránky. Potom jsme si rozdali taky zpěvník pro tábor 2020, a »nové číslo« oddílového časopisu.
     Na závěrečný čas jsme se přesunuli k ohništi, připravili posezení. Kája ml., a po ní Kája, se pokoušeli křesadlem rozdělat oheň. Nakonec byl úspěšným Ondřej. Trošku jsme se osvěžili kompoty, štrůdlem ozdobeným šlehačkou (to byl loni nápad Veverky). Nakonec jsme se pustili do vyhlášení nejlepšího v červnovém bodování. Obě Káji měli, se započítáním dnešní schůzky, shodný počet bodů. Rozdělovací úkol s uzly však dokončila jen Kája ml., takže vyhrála (poprvé) – gratulujeme.
     Před rozchodem jsme si popřáli úspěšný konec školního roku, pěkné prázdniny a pověděli si, že první schůzka v září bude ve středu osmého.
 
 
po uložení zprávy
po uložení zprávy
 
pálení budeme uklízet
oheň spálil co měl a dohořívádobroty jsme snědli - jen uklidit
 

   — 16. června bylo slunečno a horko. I tentokrát občas zafoukalo, a tak to docela šlo.
     Dnes nás bylo šest. Čas jsme zprvu věnovali střelbě z luku. Nejprve na terče a potom na dálku a do ohraničeného obdélníku. Ta střelba na dálku byla velmi zajímavá, někteří nedokázali dostřelit, ale většina natahovala luk příliš a tak museli občas i přes plot k sousedům… Zatímco ve střelbě do terče byla nejlepší Kája, na přesnost střílela nejlépe Kája ml.
     Potom si každý na nohu připevnil plastovou vycpávku na provázku. Jak bývá tradičně rozšlapávání nafukovacích balónků, my jsme rozšlapávali vycpávky. Výhodou bylo, že vycpávky samovolně neprasknou (na rozdíl od balónků).
     Jako poslední jsme hráli na čísla. Rozděleni na dvě čtveřice (hráli i Oko a Milach) měl každý své číslo, a když bylo vyvoláno, museli jejich majitelé vyběhnout a donést balón za linii svého týmu. Někteří jsou větší a těžší a tak bylo občas předem jasné, kdo získá bod. Avšak rychlí a šikovní občas překvapili!
     Závěrem jsme si rozdali diplomy a ceny za Střeleckou ligu, a popřáli si vše nej do předposledního týdne před prázdninami.
 
 
luk luk
střelba z luku do terče
 
do dálky do dálky
střelba z luku do dálky, na přesnost
 
praskni
 
praskni praskni
rozšlapávání ‚životů‘
 

   — 9. června bylo slunečno a teplo, téměř horko. Naštěstí občas trochu zafoukalo, takže to i na slunci šlo.
     Dnes nás bylo osm. Nejprve nás čekalo dokončení Střelecké ligy. Většině zbývala střelba na špalíky, ti kteří občas na schůzce nebyli, si dostříleli své zbývající disciplíny.
     Ti, kteří zrovna nebyli na střelnici zkoušeli své umění v hodu létajícím talířem a nakrátko i ringem. Po dokončení Ligy jsme stříleli ještě střelecké souboje. Rozdělili jsme se na dvojice a ty si vzájemně sestřelovali špalíky.
     Pak jsme se seznámili s výsledky Střelecké ligy a potom jsme si v ohraničeném území nakrátko hráli veverky.
     Na závěr jsme si rozdali »nové číslo« oddílového časopisu, a zamítli návrh na předprázdninovou víkendovku. Zprávu do oddílové schránky tak uložíme na poslední schůzce v červnu.
 
liga 21
 
 
špalíky špalíky
 
liga liga
dokončení Střelecké ligy
 
talíř talíř
s létácími talíři
 
terč
Veverka TAU ve stoje
 
souboj souboj
 
souboj
souboje – držení vzduchovky podle výšky
 
ocásky
 
ocásky ocásky
veverky
 

   — 5. června proběhl 3. ročník naší střelecké soutěže ve střelbě z plynových pušek TAU-200 – »Memoriál Lubomíra Blažka«.
 
 
kategorie I
stupně vítězů I. kategorie
 
první
cena pro Patrika je v klubovně
 
kategorie II.
stupně vítězů II. kategorie
 

   — 2. června už bylo letní počasí. Slunce svítilo, teploty kolem 25 °C.
     Dnes se nás sešlo šest. Protože v sobotu bude Memoriál, tak jsme poněkud prohodili pořadí, a stříleli jsme z plynovek TAU. Jako doplnění pro ty, kteří zrovna nebyli na střelnici, byla hledačka s vyluštěním tajenky, a hlavní roli, kromě dobrého zraku, hrály části vzduchovky. (však to znáte muška, hledí pažba, botka…).
     V dalším programu jsme pokračovali ve střelbě. Rozdělili jsme se na dva týmy a stříleli jsme štafetově na špalíky. Někteří se trefovali pravidelně, jiným činí míření jisté potíže. Tým, ve kterém byli Paťa, Kája a Patrik byl nakonec o dost lepší.
     Pak jsme, opět rozděleni na polovinu, hráli ‚zahánění míče‘. Cílem byl nafukovací míč, municí byly tenisáky. Nafukovací balón se pohyboval mezi liniemi, ale poslední přesná rána se dlouho nedařila. Nakonec se podařila poslední přesná rána Matějovi…
     Poslední dvacetiminutovku jsme si zahráli vracečku, tentokrát s klasickým balónem. Ukázalo se, že nejlepší byla Kája.
     Na závěr jsme vyhlásili vítěze květnového bodování, gratulujeme Tete (Kinderka jsou (zatím) schované…). Rozdali jsme si šušně za květen a zamířili k domovům.
 
liga 21
 
 
TAU TAU
 
TAU
střelba z plynovek TAU-200
 
TAU TAU
Milach - 40 - nejlepší mezi dospělýmiKája ml. - 28 - nejlepší mezi dětmi
 
části vzduchovky části vzduchovky
části vzduchovky
 
zaháněná
zaháněná
 
vracečka vracečka
vracečka
 

   — 26. května byla třetí pravidelná schůzka v roce 2021. Počasí nám stále přeje, většinu času svítilo slunce, a dokud nezapadlo, pěkně nás zahřívalo.
     Dnes nás bylo osm. Zastříleli jsme si čtvrté kolo střelecké ligy, střelbu z pistole. Paťa si doplnila chybějící disciplíny. Ti, kteří nebyli na střelnici, foukali foukačkou šipky do terče.
     V další části jsme přeskakovali točící se lano. Protože společné přeskoky narážely na nezkušenost některých skokanů, postupně jsme si vyzkoušeli, kolik přeskoků zvládneme samostatně. Nejvíce přeskoků předvedla Veverka – 62, aby ji vzápětí překonala, při třetím pokusu, Kája, která přeskočila 76 krát.
     Potom jsme si vyzkoušeli několik pokusů hodu a chycení ringa. Rozdělili jsme se na dvě části a zahráli si ringobal. Po čase jsme prohodili některé členy týmů a dosáhli jsme vyrovnanějšího poměru.
     Před závěrem Milach promluvil o Bobu Dylanovi, a to jenom proto, aby se dostal k tomu, že zítra oslaví výrazné kulaté výročí (kdo ví, ten ví).
     Na závěr jsme si rozdali »nové číslo« oddílového časopisu, poprvé po obnově pravidelných schůzek si vzal někdo kroniku (Kája ml. se přihlásila hned na začátku schůzky), připomněli jsme si, že první víkend v červnu je Memoriál, a rozešli se k domovům.
 
liga 21
 
 
pistole pistole
střelba z pistole
 
točící lano
prak na láhve
 
únava odpočívají
únava po mnoha přeskocích… odpočívají
 
ringobal ringobal
ringobal
 
narozeniny
narozeniny
 

   — 19. května byla druhá pravidelná schůzka v roce 2021. Počasí nám zatím přeje, protože, ač zataženo, bylo teplo a nepršelo.
     Sešli jsme se tentokrát v počtu devíti – přibyla Paťa :–). Zastříleli jsme si další kolo střelecké ligy, střelbu ve stoje. Nejmladší si mohli zvolit střelbu s trojnožkou. Starší stříleli ‚z ruky‘.
     Ti, kteří zrovna nestříleli, měli k dispozici praky a každý deset kamínků. Snažili se trefit PET lahve. V dalším čase čekal na všechny ještě úkol s lacrossovou pálkou. Házeli jsme na papírový obdélník s otvory. Trefa do obdélníku za bod, otvory přinesly body podle velikosti – od třech do sedmi bodů.
     V poslední části jsme si zahráli krátký zápas v lacrosse. Skončilo to nerozhodně a tak jsme nakonec zkoušeli i penalty.
     Jako závěrečné klání jsme poslední čtvrthodinu věnovali zapichováním hřebíku co nejdále. Jistou komplikací však byla nutnost vrátit se zpět dříve, než uplynul vyhlášený čas.
     Na závěr jsme si rozdali pozvánky na sobotní »turnaj v Osadnících«»Memoriál Lubomíra Blažka«, naši druhou soutěž pro veřejnost, ve které se střílí ve stoje z plynovek TAU.
 
liga 21
 
 
stoj stoj prak
stoj s podporouz rukyprak
 
prak
prak na láhve
 
hází zkoušejí
předvedení jak házet… zkoušejí
 
Kája co trefit
kde je pátý?                      do čeho se hází
 
zápas zápas
zápas
 

   — 12. května byla po pěti měsících další pravidelná schůzka, sice jenom venku, ale byla… Sešlo se nás osm, což je o třetinu méně, než by odpovídalo konci loňského roku, ale sešli jsme se.
     Počasí nám ještě vyšlo, protože sice se proháněly mraky, nakonec i trochu bouřilo, ale v čase schůzky spadlo jen pár kapek.
     Nejdříve jsme se pozdravili, trochu si popovídali a začali jsme pokřikem. Protože už během posledního „NA KRÁTKO“ jsme zahájili střelbu vleže, ti, kteří se neúčastnili, měli dnes obě disciplíny - druhá byla vkleče.
     Jak praví pravdivé pořekadlo, kdo se jednou naučil mířit, umí to navždy, výsledky nebyly špatné. Ti, kteří nestříleli, foukali z foukačky na papírové trubky srážecími náboji.
     Potom jsme se pustili do přeskakování laťky. Každý podle svých schopností. Nejlepší s ohledem na výšku byli Kája a Patrik, a nejvyšší skok předvedla Veverka.
     Jako předposlední jsme se pokoušeli házet vejcem (syrovým) na co největší vzdálenost. Jelikož je to klání dvojic, máte-li partnera nešiku, poněkud vás to limituje. Musíte totiž umět nejen chytat, ale i házet. Suverénně nejlepší byly Kája a Veverka, dokázali si házet do vzdálenosti 16 m 50 cm.
     Na závěr jsme si zahráli ještě na chvíli vracečku s obřím tenisákem. Potom jsme ještě předávali ocenění za minulé měsíce, šušně a vyhlásili jsme nejlepší v dubnu – ještě jednou gratulujeme Tete.
     No a před rozchodem jsme si rozdali »nový Siháček«, ve kterém byl vložený i plán akcí na zbytek prvního pololetí.
 
liga 21
 
 
vleže
střelba vleže - fotka pouze tato, v návalu událostí to nikdo nestisknul
 
cíle střelba
do čeho jsme trefovalifoukačka, jak ji znáte
 
85 80 100
Tete přeskočila nakonec 85 cm   Patrik přeskočil 80 cm      Veverka přeskočila 95 cm
 
hází zatím sledují
předvedení jak házet… zatím sledují
 
hod granátem
házení granátem
 
vracečka vracečka
vracečka
 
odpad
čokoláda do pusy obal na zem?!?
 

   — 5. května bylo zataženo, meteorologové slibovali množství deště, ale předpověď se tak úplně nevyplnila. Kolem poledne sice pršelo, ale v čase schůzky už nepadla ani kapka.
     Nejprve jsem, jistota je jistota, postavil přístřešek, připravil střelecké pozice a vytáhl vše potřebné pro střelbu.
     Po šestnácté hodině se objevil Sebastián (ano byl jediný, který se přihlásil) a pustili jsme se do střelby, poloha vleže.
     Překvapilo mě, jak dobře mi to šlo (prvních pět ran – 46), ale Seba má s ohledem na výšku a krkolomné míření potíž trefovat do černého pole v terči (to se ale poddá – na závěr dosáhl 18 bodů). Vystříleli jsme asi 150 diabolek. Mé oblíbené „kolení špalíků“ jsme na závěr jen vyzkoušeli, protože abyste byli úspěšní musíte střílet pravidelně do černého pole terče.
     Potom jsme uklidili pomůcky, a Seba odešel domů. Já ještě připravil pomůcky pro nové zadání »NA KRÁTKO« zkusil si rychlé splnění první části (hm 7, nic moc…) a taky se vydal k domovu…
     Vyhodnocením úkolu z minulého týdne bylo ukončeno bodování za duben – první letošní vítězství si připsala Tete – gratuluji.
 
Milach Sebastian
Milach – 46Sebastian – 18
 
série
devatenáct v terči, ještě šest bylo nad – všechno nahoru…
 
Herber a poklad
Herbert na pokladu skončil na střelnici
 

   — 28. dubna bylo slunečno a teplo. Krásné počasí bylo po celou dobu přípravy.
     Nejprve jsem si vyzkoušel zlepšit se v minulých úkolech. V Setonově běhu se mi to nepovedlo, i když 1:26,47 nebyl tak špatný čas. V deseti hodech Mölkky se mi však, díky poslednímu šťastnému hodu, kdy jsem skolik 12, podařilo dosáhnout 65.
     Potom jsem připravil pomůcky pro skokanské úkoly, a sám si je taky vyzkoušel. Odeslaný výsledek by tak v mém případě vypadal následovně
       176cm,     143/306/471,            15,     —
       výška  skok 1   2   3   švihadlo souvisle 1min
     Jak vidno, minutu se švihadlem jsem si nechal na příště, protože jsem už nebyl schopen skočit více souvislých přeskoků.
     Nakonec jsem na parapet přidal »nový Siháček«, a pomůcky pro plnění zadání.
 
třetí skok zadní roh
třetí skokjarní louka :-)
 
parapet
parapet
 

   — 21. dubna bylo pravé aprílové počasí. Do klubovny jsem přišel, když svítilo slunce. Když jsem zkoušel házet Mölkky pršelo, a to vydatně. Když jsem odcházel svítilo slunce. :–)
     Opět se ukázalo, že čas přípravy se nedá úplně odhadnout. Začal jsem pokusem o zlepšení času v Setonově běhu, hm, 1:28.54 takže zlepšení nepřišlo.
     Odstrojil jsem stromeček a uložil ozdoby i stromek na příští Vánoce. Pak jsem zkoušel deset hodů na Mölkky - 57, 61, 43, 44, 49. A výsledek? Na počátku je lepší „kosit“ plochými hody a když se podaří oddělit hodnotnější kuželku shazovat jen ji (ale to se taky musí podařit trefit ji)
     Sadu, se kterou jsem házel, jsem musel nakonec omýt, protože, jak tak byly celý den přeháňky, je zahrada docela mokrá, a taky po prošlápnutí blátivá…
 
sochy
teď se zrovna suší…
 
házecí obdélník první hod
házecí obdélníkprvní hod…
 
odstrojení
jak to šlo
 

   — 14. dubna – ano, ano, zima se letos nechce vzdát. Je pravda, že jsem už v klubovně netopil, ale při přípravě pomůcek na toto „NA KRÁTKO“, jsem si při štípání polínek dřeva vzal rukavice.
     Říkal jsem si, že to bude jen chvilka, ale než jsem s přípravou skončil, už bylo půl sedmé. Chladné a sněhovo-deštivé počasí posledních dnů připomíná, že na počasí jsme pořád malí páni.
     Na zahradě za klubovnou vznikla trasa pro Seatonův běh, na parapetu přibyly složky s »novým Siháčkem« a pod lavicí jsou stále i odměny pro případné navrátilce…
     Zhodnocením zadání se sirkami započalo dubnové bodování…
 
špalíky
kolíky připraveny
 
krabice   trasa
krabici na startna trasu kaštany a probíhat…
 
Agáta
Agáta si pochutnává na medvědím česneku
 

   — 7. dubna pokračuje vzpomínka na zimu. Dopoledne se objeví i sníh, je zataženo, a odpoledne se ukáže slunce, ale teploty pod deset stupňů.
     U klubovny se objevila Kája ml. a odnesla si Siháčky a ocenění za dlouhodobou hru.
     Já si pak hrál se sirkami, aby se ukázalo, že některé modely ohňů se bez plastelíny neobejdou…
     Pod lavicí jsou v plechové krabici pomůcky a v plastové stále i odměny pro případné navrátilce…
     Vyhodnocením úkolu z minulého týdne bylo ukončeno bodování za březen – další vítězství si připsal Matěj – gratuluji
 
sirky model
v hlavní roli sirkybez plastelíny to nepůjde
 

   — 31. března bylo už pravé jarní počasí, slunce teplo.
     Opět jsem prochu oživil rytíře a udělal závěrečnou fotografii :–).
     Připravil jsem pomůcky pro velikonoční úkol, trochu uklidil a plážoval…
     Na parapetu přibylo další číslo »nové číslo« oddílového časopisu a pod lavicí pomůcky a stále i odměny pro případné navrátilce…
 
zátiší
rytíř i trol už jen odpočívají…
 
babočka nástěnka sedmikráska
babočkanástěnka se všemi zprávamisedmikráska
 

   — 24. března se poněkud oteplilo, ale to jen proto, že svítilo slunce, tím pádem bylo příjemně.
     Rytíř měl sice spuštěný meč, ale zatím drží vzpřímenou linii :–).
     Příprava na poslední úkol se poněkud zkomplikovala, jelikož jsem věřil obchodníků, že to co slibují splní. Bohužel se nestalo a tak jsem musel připravit náhradní provedení.
   (doplnění ze čtvrtka: druhý obchodník splnil co slibovat a tak jsem mohl sady
    pro poslední úkol od Berta vyměnit za původně plánované)

     Kromě sáčků na mříži, kde jsou připraveny ocenění a pomůcky pro věrnou trojku, jsem na parapet k Siháčkům přidal i odměny a pomůcky pro případné navrátilce…
 
rytíř připraveno
 
 
a na mříži se objevila jedenadvacátá zpráva:
jedenadvacátá kartička
 

   — 17. března můj pohled po příchodu spočinul na rytíři. Vypadal, jako by tančil breakdance ;-)
     Přenesl jsem ho do klubovny a pokusil se do dát trochu dohromady, uvidíme, jak bude vypadat za pár dní.
     Úkol č. XX, pokud budete úspěšní, dostane Bertova tátu zpátky domů. No uvidíme, jak vám to půjde.
     Vyšlo, a na parapetu je připravené, »nové číslo« oddílového časopisu.
 
rytíř
 
ohniště
po opékání
 
nástěnka
plní se zprávami…
 
 
a na mříži se objevila dvacátá zpráva:
dvacátá kartička
 

   — 10. března jsem musel připravit úkol hned ráno, (inu rodinné povinnosti…). Základ jsem měl připravený už od víkendu, takže jsem jen připravil nářadí a upravil kulisy.
     Úkol č. XIX je předposledním úkolem v dlouhodobé hře. Tentokrát bude splnění stát trochu úsilí, zvláště, když slibují déšť. Bez spolupráce rodičů, to tentokrát nepůjde.
 
trol rytíř nářadí
 
ohniště
… tady by to šlo
 
 
a na mříži se objevila devatenáctá zpráva:
devatenáctá kartička
 

   — 3. března je patrné, že jaro se blíží, teplo a slunečno…
     Příprava k úkolu č. XVIII spočívala v dokončení kulis a instalaci. Vypadá to moc pěkně :–).
     Kdo chce být úspěšný bude muset rozhýbat mozkové závity…
     Vyšlo, a na parapetu je připravené, »nové číslo« oddílového časopisu.
 
     Uzavřelo se únorové bodování. Zvítězil a novou oddílovou cenu získává Matýsek – gratuluji.
 
rytíř trol Agata
 
oddílová cena
oddílová cena za únor
 
 
a na mříži se objevila osmnáctá zpráva:
osmnáctá kartička
 

   — 24. února pokračovalo oteplení. Sníh zůstává jen na kousku zahrady a kolem Agáty už téměř není…
     Příprava úkolu č. XVII byla zábavná, zvláště úprava kulis a práce s jehlou a nití :–D.
     Úkol bude tentokrát od účastníků chtít šikovnost rukou a zamyšlení…
 
sníh je pryč
sníh je pryč
 
v hradu
v hradu
 
co dokáže led
co dokáže led podruhé — vlevo bez zmrznutí, vpravo zamrzla a rozmrzla (obě neotevřené)
 
 
a na mříži se objevila sedmnáctá zpráva:
sedmnáctá kartička
 

   — 17. února začalo oteplení. Ráno nečekaně vystřídalo sněžení dosud padající déšť… V čase schůzky už svítilo slunce, sníh byl akorát tak na koulovačku…
     Nečekal jsem, že příprava úkolu č. XVI bude trvat tak dlouho, přitom to bylo tak jednoduché.
     Tento úkol bude od účastníků vyžadovat lehké protažení mozkových závitů, uvidíme, komu se to povede..
     Vyšlo, a na parapetu je připravené, »nové číslo« oddílového časopisu.
 
sníh zatím je
sníh zatím je
 
 
a na mříži se objevila šestnáctá zpráva:
šestnáctá kartička
 

   — 10. února bylo hodně zasněženo, ta pravá zima. Světlo je odpoledne stále delší dobu.
     Příprava rekvizit pro úkol č. XV proběhla bez komplikací. Na zasněžené zahradě je tak KRÁÁÁÁÁSNĚ!
     Dnešní úkol pro Berta je takovou vsuvkou, kdo by očekával mnohadení mrazivé teploty.
 
to je nadílka…
to je nadílka…
 
trol pod sněhem
trol pod sněhem
 
nástěnka
jak se mění nástěnka…
 
 
a na mříži se objevila patnáctá zpráva:
patnáctá kartička
 

   — 3. února měla být první únorová schůzka opět přišlo oteplení a dny se viditelně prodlužují.
     Příprava rekvizit a pomůcek pro čtrnáctý úkol opět ukázala, že není nad to »vyzkoušet si«. Elektronickou cestou odešlo zadání nového úkolu - „Jak osvobotit vítr“. Uvidíme, kolika z vás se povede rozezvučet připravené pomůcky a kolika se povede vytvořit vlastní kousek.
     Měsic Regaty skončil a s ohledem na náročnost úkolu pro Berta (můžete vyrábět i doma) přibyl jen fotografický úkol.
     Vyšlo, a na parapetu je připravené, »nové číslo« oddílového časopisu.
 
     Uzavřelo se lednové bodování. Zvítězil a novou oddílovou cenu získává Sebastian – gratulujeme. V dlouhodobém bodování přeskočila Tete Knoflíka, a dostala se na třetí místo…
 
pomalu taje… rodí se…
                 pomalu taje…                                                           Rozezvučíte?
 
oddílová cena
oddílová cena za leden
 
 
a na mříži se objevila čtrnáctá zpráva:
čtrnáctá kartička
 

   — 27. ledna po oteplení opět přišly mrazy… a měla to být poslední lednová schůzka.
     Příprava rekvizit pro třináctý úkol nebyla tak náročná, takže tentokrát vše proběhlo hladce. Na e-mailové adresy bylo odesláno zadání nového úkolu. Jsem zvědav jak vás provedení překvapí (a potrápí :–) ).
     Uzlovací úkol můžete plnit i v teple domova, takže se nezdráhejte. Stejně tak i úlohu ze Siháčku a fotografický úkol…
 
město experimentu už bude jen tát… nóóó…
město experimentu už bude jen tát…                                          nóóó…
 
 
a na mříži se objevila třináctá zpráva:
třináctá kartička
 

   — 20. ledna skončily mrazivé dny a začalo teplé období, takže taje…
     Milach schoval židličky a připravil podmínky pro další úkol. Na e-mailové adresy pak poslal zadání. To obsahuje, kromě úkolu od Agáty, i úkol se sněhem, uvidíme jak dlouho za klubovnou vydrží.
     Uzlovací úkol můžete plnit i v teple domova, takže se nezdráhejte. Stejně tak i úlohu ze Siháčku. Vyšlo totiž »nové číslo«.
 
druhá stéla…
u židle něco přibylo…
 
 
a na mříži se objevila dvanáctá zpráva:
dvanáctá kartička
 

   — 13. ledna byla i Ostrava pod sněhem…
     Milach sestřelil zbývající hnízda, a to co v nich bylo nechal na místě, všem se bude ve hře ještě hodit.
     Příprava na jedenáctý úkol trvala déle, než bylo plánováno, ale povedlo se, takže s chutí do toho! Jsem zvědav, co povíte, až výsledek uvidíte.
     Uzlovací úkol můžete plnit i v teple domova, takže se nezdráhejte.
 
židle pod sněhem…
židle stále připravena
 
 
a na mříži se objevila jednáctá zpráva:
jedenáctá kartička
 

   — 6. ledna měla být první schůzka v roce 2021, s ohledem na vyhlášená pravidla neproběhla…
     Nemohli jsme tak předat ocenění za vítězství v prosincovém bodování – gratulujeme Sebastianovi ke druhé výhře v řadě.
   Nemohli jsme předat ani ocenění za výsledky pololetního hodnocení za druhou polovinu roku 2020.
ocenění za bodování:                                  
             1. místo Tete — 119 bodů — zlatá stálice
            2. místo Matýsek — 112 bodů — stříbrná stálice
                3. místo Seba — 106 bodů — skokan oddílu
4. místo Veverka — 91 bodů — stálice    
  5. místo Kája — 68 bodů — stálice
 
skokanem oddílu se stal Seba, neboť i když v minulém pololetí do oddílu nechodil, skončil na 3 místě v bodování
bronzová stálice tak vyhlášena nebyla
 
Vyšlo nové číslo »nové číslo« oddílového časopisu.
 
     Pro ty, kteří nechtějí „ztratit stopu“. Je na zahradě připravena další zpráva od Berta (to je ten malý drak, jiště si i po vánočně novoroční pauze vzpomínáte). Takže s chutí do toho…
 
hnízda
 
 
a na mříži se objevila desátá zpráva:
desátá kartička
 

   — 16. prosince proběhla vánoční schůzka. Vzhledem k omezením, naše poslední letošní setkání.
     Všechny, kteří dorazili, přivítala slavnostně vyzdobená klubovna. Uložili jsme dárečky pod stromeček a cukroví na připravené talíře.
     Nejprve jsme si povídali o vánočních zvycích a ně­kte­ré si i vyzkoušeli. Protože vánoční punč byl připravený, slavnostně jsme si připili a zvěčnili se na fotografii. Potom si každý vytáhl z vějířku kartiček osudu, objevil se ÚSMĚV, ŠTESTÍ, PŘE­KVA­PE­NÍ, ale i BRATŘÍČEK a SVATBA… No uvidíme, co z toho se příští rok splní.
     Potom jsme se usadili před plátnem a promítli si (u nás už tradiční) pohádku. Letos to byl Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Po pohádce každý napsal své vánoční přání a připevnil ho na stromeček. V novém roce se na ně podíváme a zjistíme, která se splnila…
     Pak už přišla chvíle na přípravu lodiček. Do skořápky jsme připevnili svíčku a vložili lístek se svým jménem a pustili na vodu. Snad poprvé se stalo, že nakonec zůstala jen jedna svítící svíčka…
     Vrátili jsme se ke stolům a začalo losování dárečků. Jak už to tak bývá, někdo byl spokojenější a někdo méně. Jako zvláštní dárek dostali všichni přítomní a oddílovou lžičku se svým jménem.
     Před závěrem jsme si zazpívali několik vánočních koled (máme co zlepšovat), rozdali si »poslední letošní číslo« oddílového časopisu, rozloučili se a s přání všeho nejlepšího se vydali ke svým domovům…
 
 
stromeček dobroty
 
přípitek
slavnostní přípitek
 
lžíce
nová varianta oddílové lžíce
 
světýlka lodičky
světýlka a lodičky
 

   — 9. prosince proběhla po delší době omezení pravidelná schůzka. Na začátku se všichni (kromě Seby, ten už ho našel) vydali hledat, v listí vedle kaštanu, ježka.
     V klubovně jsme si pak připomněli co všechno Bert, hlavní postava naši dlouhodobé hry, zažil a co musel zvládnout. Potom jsme se pustili do opakování uzlů, v lednu je totiž čas tradiční Uzlařské Regaty.
     Potom jsme vázali o bonbóny, kdo byl nejrychlejší a zadaný uzel uvázal nejrychleji, ten bonbón získal. Na závěr si ti zdatnější vyzkoušeli Regatovou »6«.
     Pak už nadešla chvíle pro zdobení stromečku, docela se povedl. Potom jsme ještě podle zprávy od Berta prošmejdili kuchyni a našli jsme „skřetí vousy“, a na závěrečném nástupu jsme předali ocenění za vítězství v měsíčním bodování za říjen – gratulujeme Matějovi, a za listopad – gratulujeme Seastianovi. Všichni přítomní pak dostali šušně za oba měsíce.
 
 
stromeček
stromeček
 
domů
jdeme domů
 
nezapomněli jste?
nezapomněli jste?
 
 
na schůzce jsme si přečetli devátou zprávu:
devátá kartička
 

   — 2. prosince se na nástěnce objevily sedmé výsledky podle odhalené zprávy ze stromů.
 
sedmé výsledky
 
 
a na mříži se objevila osmá zpráva:
osmá kartička
 

   — 25. listopadu se na nástěnce objevily šesté výsledky s obrázky svazků špalíků.
 
šesté výsledky
 
 
a na mříži se objevila sedmá zpráva:
sedmá kartička
 

   — 18. listopadu na nástěnce se objevily páté výsledky podle svazků špalíků před klubovnou.
 
páté výsledky
 
a na mříži se objevila šestá zpráva:
šestá kartička
 

   — 11. listopadu se na nástěnce objevily čtvrté výsledky „rozhovorů“ s židlí.
čtvrté výsledky
 
a na mříži se objevila pátá zpráva:
pátá kartička
 

   — 4. listopadu na nástěnce se objevily třetí výsledky podle výtvorů na lavici před klubovnou.
třetí výsledky
 
a na mříži se objevila čtvrtá zpráva:
čtvrtá kartička
 
   Tento den bylo také uzavřeno bodování za měsíc říjen. Ne všichni využili možnosti získání bodů, kdy jsme museli z důvodů omezení pravidelné schůzky pozastavit.
Vítězem měsíčního bodování se stal poprvé Matýsek – gratulujeme! :–D

   — 28. října se na nástěnce objevily druhé výsledky.
 
druhé výsledky
 
a na mříži se objevila třetí zpráva:
třetí kartička

   — 21. října se na nástěnce objevily první výsledky.
 
první výsledky
 
a na mříži se objevila druhá zpráva:
druhá kartička

   — 14. října se objevila první zpráva.
první kartička

   — 7. října bylo opět zataženo, teplo a bez deště. Začali jsme venku, ale protože jsme zahajovali naši novou dlouhodobou hru, druhou část schůzky jsme strávili v klubovně.
   Posledním druhem střelby, kterému se věnujeme, je střelby z luku. Před střelnicí jsme tedy postavili stojany, na nich byly terčovnice s japonskými terči a pustili se do toho.
   Střelba z luku vyžaduje trochu cviku a tak nebyly výsledky valné, ale většině se podařilo, aby několik šípů skončilo v terči.
   V klubovně se už na nástěnce vyjímal nový nápis – Dračí historie – to bude naše nová dlouhodobá hra. Řekli jsme si pár slov na úvod a pak se pustili do skládání draka. Čtverec 21x21 cm a podle návodu jsme se snažili.
   Poskládat draka není přece jenom úplně snadné, na nejlepší kousky se můžete podívat na fotkách. Potom jsme si ještě všichni, pro hru, udělali fotku s dračí maskou.
   Nakonec jsme vyhlásili vítěze bodování v září – gratulujeme Káji – a potom jsme si rozdali šušně za září, »nové číslo« oddílového časopisu, a »pozvánku na letošních 72 hodin«.
 
z luku
střelba z luku
 
na draci
 
   draci draci
skládáme draky
 

   — 3. října proběhl 18. ročník naší střelecké soutěže ve střelbě ze vzduchových  zbraní – »Starobělská Pažba«.
   — 30. září bylo pod mrakem, ale docela teplo a bez deště, celou schůzku jsme i tentokrát strávili venku.
   Posledním druhem střelby, který jsme ještě nezkoušeli je ‚z pistole‘. Plynovky LOV21 jsou lehké a tak i menší nemají problém udržet je ve správné pozici. To, že jsou lehké, však způsobuje, že je o to těžší s nimi při výstřelu nepohnout.
   Ti, kteří nestříleli, tentokrát házeli granátem na cíl – kruh z kovového prutu. Házelo se ze dvou vzdáleností a cílem bylo, aby granát po odhození dopadl do kruhu. Ano chce o trochu cviku.
   Potom si trojice starších vybrala postupně členy svých týmů. Ty štafetově běhaly k tácu s crossboulovými míčky, které jsme zvedali a hledali ta správná čísla. Vítězil tým, kterému se jako prvnímu podařilo seřadit správné pořadí čísel.
   Pak jsme si z lan vyznačili hranice herního území a zopakovali si vybíjenou s hendikepem. Velcí byli vždy ve dvojici s malým, a když se stalo, že byl malý vybitý, museli pokračovat ve hře s jednou rukou za zády. Kolem šesté dorazili první z rodičů na setkání s vedoucími, Milach s Okem je pozvali do klubovny a ostatní venku ještě hráli »Vrať se včas«.
   Nakonec jsme si připomněli sobotní Pažbu, většina zaplatila členské a odevzdali návratku na říjnové akce…
 
z pistole hod granátem
střelba z pistole                                                                   hod granátem
 
běh pro čísla
 
   běh pro čísla běh pro čísla
běh pro čísla
 
vybíjená vybíjená
vybíjená s hendikepem
 

   — 23. září svítilo slunce a mraků bylo pomálu. Opět jsme celou schůzku strávili venku.
   Dnešní způsob střelby byl ve stoje. Nejmladší měli možnost pro podporu vzduchovky použít trojnožky. Ti, kteří nebyli na střelnici, tentokrát stříleli z praku na zavěšené PETky.
   Poté, co jsme odstříleli, jsme běhali na čas krátký okruh po zahradě – kolem ohniště, podél plotu, kolem maskáčové buňky, na střelnici hod hadrákem na cíl a zpět na start.
   V další části jsme vzali do rukou lacrossky, a tak se nováčci seznámili a starší si zopakovali házení a chytání tenisáku do holí se síťkou. Po nácviku jsme sehráli krátký zápas (rozděleni na starší a mladší).
   Před závěrem jsme ochutnali „koláčové jednohubky“ švestkové a borůvkové. Při tom jsme si rozdali »nové číslo« oddílového časopisu, a »pozvánku na říjnové akce s návratkou«.
 
ve stoje ve stoje
střelba ve stoje
 
prak prak   
střelba z praku
 
   závod závod
 
závod závod
běžecký závod
 
lacrosse lacrosse   
lacrosse
 
osvěžení
heslo bylo FARMÁŘ
 

   — 16. září svítilo slunce a pokračovaly teplé dny, takže schůzku jsme mohli strávit opět venku.
   Dnešní nácvik střelby jsme věnovali střelbě z kleku. Nováčci si musí najít způsob, jak se poskládat, aby dokázali přiměřeně zamířit.
   Ti, kteří nebyli u vzduchovek, se věnovali střelbě z foukačky, tentokrát do terče na body. Kdo už měl odstříleno, se snažil poskládat tajenku seřazenou podle částí vzduchovky. Výsledkem bylo »je balistická« což je popis křivky, kterou opisuje náboj (v našem případě diabolek) po výstřelu.
   Uklidili jsme vzduchovky a Milach rozházel desky pro přechod bažiny a s Ríšou natáhli lana na okrajích. Potom vždy trojice měla roli větříků, které měly za úkol zhatit přechod bažiny. V roli větříků se vystřídali postupně všichni. Na závěr jsme si rozdali pozvánku na »Starobělskou pažbu« a vydali se k domovům.
   Na krabičku se švestkový koláčem narazil Milach (hlava děravá) pozdě, takže ho ochutnali pouze někteří – byl výborný :–).
 
foukačka z kleku
střelba z foukačky                                                                   střelba z kleku
 
bažina
bažina je připravena
 
bažina bažina
 
bažina bažina
snažíme se přeběhnout
 

   — 9. září byl slunečný den, bylo teplo, a my se po dvou měsících prázdnin znovu sešli na pravidelné schůzce.
   Protože první říjnový víkend proběhne »Starobělská pažba«, věnujeme zářijové schůzky střelbě ze všech pozic, dnes jsme začali střelbou vleže.
   Čtveřice zalehla ke střelbě a zbytek foukal tupými střelami na papírové válečky. I ti nejmenší už ten správný „fuk“ zvládají, jen to míření je třeba natrénovat.
   Po úklidu jsme se pustili do varianty vybíjené. Starší dostali hendikep. Byli společně v páru s mladšími a pokud byl „mladší partner“ vybitý, museli používat jen jednu ruku… Nakonec jsme ještě chvíli hráli vracečku.
   Před závěrem jsme sledovali souboj mezi Kájou a Veverkou o vítězství v červnovém bodování – vyhrála Veverka a tak dostala cenu za měsíční vítězství.
   Potom jsme rozdali »Půlčík k číslu 352«, a »nové číslo« oddílového časopisu, obsahující výsledky za bodování z prvního pololetí i zprávu, kterou jsme v červnu uložili do oddílové schránky. Rozdali jsme si i „šušně“ za červnové bodování a pak se vydali k domovům…
 
foukačka
ke střelbě připraveni
 
leh vybíjená
střelba vleže                                                                   vybíjená
 
vracečka
vracečka
 

          BYLY LETNÍ PRÁZDNINY ROKU 2020

   — 24. června, se honily mraky, ale svítilo slunce a bylo teplo (někdo tam nahoře nás má opravdu rád, ať bylo počasí jakékoli, vždy v čase schůzek bylo pěkně).
   Tato schůzka byla poslední před prázdninami. Takže jsme si dnes prostě užívali. Nejdříve jsme v klubovně podepsali letošní zprávu do schránky a potom se připravili na cestu. Schránka, do které už posedmé letos uložíme zprávu o průběhu roku v oddíle je uložena v Palésku, zakopána v zemi, pod kamenem (to aby se dala snadněji nalézt).
   V průběhu cesty Milach vyhlašoval co hledat, ostatní se snažili být první, kteří věc uvidí, nebo přinesou. Takto jsme dorazili o na místo uložení a začali s hledáním, chvíli to trvalo, ale nakonec hřebík udeřil o kámen a my zaslechli to správné „ťuknutí“. Odhalili jsme kámen, přeměřili rozměry pro příští hledání, a otevřeli schránku. Jaké zklamání – do schránky se dostala voda, a zprávy jsou zničeny. (Udělám nové výtisky a zprávy z let 2014 až 2019 doplním. Schránku jsme vysušili, vložili letošní zprávu a uložili zpět na místo. Zkontroloval jsem dotažení uzávěru a doufám, že za rok bude vše v pořádku.
   Pak jsme se vydali na cestu zpět. Zastavili se u blízkého pomníku všem hledačům hry GEOCACHING, vytvořeného autorským týmem série keší o čarodějce Irině…
   V klubovně jsme se pustili do vyhlášení výsledků dlouhodobé hry, a pak si popřáli pěkné prázdniny. Jako chuťovku jsme si rozdali kousky buchty se šlehačkou. Nakonec jsme se pustili do likvidace zbývající šlehačky. Ocenění za víkendovku a pamětní lístek na dlouhodobou hru a taky »Půlčík« pro poslední číslo oddílového časopisu, který je věnován poslední víkendovce, tak dostali jen ti, kteří neutekli na autobus.
 
příprava
ve víru příprav
 
na cestě na cestě
na cestě
 
na místě hledáme
jsme na místě                                                                        hledáme                    
 
to je ona to je ona to je ona
:-) našli jsme
 
poškozené nové uložení
         staré zprávy jsou promočené                                                     nová zpráva je tam                     
 
to jsme my
to jsme my (když si otevřete v novém okně, můžete si zvětšit)
 
u Iriny u Iriny
u Iriny
 
vyhlašujeme
vyhlašujeme
 
rozmočené rozmočené
:-( ajaj, taková škoda…
 

   — 19.-21. června proběhla oddílová výprava
         »Závěrečná výprava Wichkitat«.

   — 17. června, bylo zataženo, ale teplo, od poloviny schůzky svítilo slunce.
   Pro dnešek jsme měli na programu lukostřelbu. Nejprve jsme stříleli do dálky. Ti nejlepší dokáží přestřelit celou zahradu až k sousedům :-). Potom jsme trefovali kruh z lana na zemi a nakonec jsme stříleli do terče.
   V další části jsme se pustili do podbíhání a potom i přeskakování točícího se lana. Opět byly překonány rekordy. Ti do zůstali poslední totiž zkouší, kolik přeskoků za sebou zvládnou. Veverka i Kája měly více než padesát přeskoků.
   V poslední části schůzky jsme si ukázali jak má vypadat sbalený batoh a co v něm má být, když jdete na výpravu a musíte mít všechno na zádech.
   Nakonec jsme vyhlásili nejlepší ve střelecké lize a rozdali si »nové číslo« oddílového časopisu.
 
vyhlášení vyhlášení
              budeme vyhodnocovat                                                         sbalení batohu je důležité
 

   — 10. června, bylo zataženo, vypadalo to na déšť, bylo však bez deště a teploty kolem dvaceti stupňů.
   Dnes jsme měli na programu poslední disciplínu střelecké ligy – střelbu na špalíky. U této disciplíny závisí na volbě střelce, jestli zvolí jistotu střelby z pušky a kleku, nebo bude riskovat pistoli… Většina zvolila jednoduchost pistole, avšak skolených špalíků nebylo mnoho.
   Během střelby jsme se snažili prakem trefovat plastové láhve zavěšené mezi žebříky. Jen někteří trpěliví přišli na ten správný způsob a dokázali PETky trefit, nebo dokonce sestřelit.
   Následovala týmová střelecká disciplína. Jak říká základní poučka o střelbě: „Kdo si vžil podstatu míření, dokáže trefovat špalíky pravidelně.“ V každém týmu se vždy našel nejméně jeden takový střelec. V týmu, který vyhrál řetězovou střelbu byly takové dvě – Paťa a Tete. V druhém týmu to byl Maty, u třetích to byl Maťo, a u čtvrtých Ondřej.
   Na poslední část schůzky jsme se přesunuli do klubovny. Na druhé lednové schůzce jsme se seznámili s hrou Noc v muzeu – slepý hlídač, a dnes jsme si ji zahráli podruhé. Veverku jsme trochu potrápili, a tak si dosyta užila, jak se cítí jiní v činnosti, která jim moc nejde. Kája, jako druhý hlídač si vedla o poznání lépe, ovšem také za cenu bolestivých nárazů do stolů, za svůj výkon si zaslouží velkou pochvalu.
   Nakonec jsme uklidili, sbalili si věci a vyrazili k domovům.
liga 20
 
 
terče
Paťa (na svou výšku) stříli ve stoje nečekaně dobře              Kája ml. (s podporou) nastřílela z plynovky velmi dobře
 
noc v muzeu
 
noc v muzeu noc v muzeu
 
noc v muzeu
noc v muzeu
 

   — 3. června, bylo slunečno s občasnými mraky, teplo.
   Dnes jsme se nejprve podruhé posunuli po plánu dlouhodobé hry a potom se pustili do další disciplíny Střelecké ligy, dnes nás čekala střelba ve stoje. Pro menší je to náročné, ale výsledky byly docela dobré.
   Ten kdo nestřílel obcházel severní, východní a západní plot a opisovat si slova ze sloupků plotu. Na závěr je pak seřadil podle návodu a vyšla mu básnička o dřevorubci.
   V další části jsme se rozdělili na dva týmy, ty pak proti sobě zápolili. Nejprve to bylo shazování plechovek na stranu soupeře a potom běžecká s vybitím. U druhé hráči (jak už to bývá) neposlouchali, a tak nehráli správně takticky a tak bylo vybitých opravdu málo.
   Nakonec jsme se přesunuli do klubovny, rozdali si šušně za květen, »nové číslo« oddílového časopisu, a pověděli si o tom, že »Závěrečná« bude letos na Raduni.
   Nakonec jsme předali cenu květnové vítězce měsíčního bodování – gratulujeme Káji.
liga 20
 
 
plot
zpráva kolem plotu
 
trefa
 
trefa
 
trefa
shoď k soupeřům
 
zapomněnka
nezapomněli jste?
 

   — 30. května proběhl »Memoriál Lubomíra Blažka«
         »výsledky«.

   — 27. května, bylo slunečno, i když mraky křižovaly oblohu, bylo příjemně.
   Dnes se objevili i někteří, již delší dobu zahálející členové, také vedoucí doplnil Libor. Začali jsme (po dlouhé době) pohybem po plánu dlouhodobé hry. Pro zrychlený závěr se budeme pohybovat delšími přesuny.
   Protože v sobotu proběhne Memoriál (střelecká soutěž pro veřejnost) zařadili jsme jako další disciplínu Střelecké ligy střelbu z plynovek TAU-200. Výsledky byly docela dobré. Ti, kterým chyběly některé disciplíny, si zastříleli dosyta.
   Kdo ten, kdo nestřílel, neplážoval či netlachal, pokoušel se v přeskoku lehké laťky dosáhnout co nejvyšší výšky.
   Ke konci jsme si zahráli na několik směn honičku z rodiny taktických, na vlky a ovce. Na závěr jsme pojedli něco dobrot, které Milach donesl protože „Michael má narozeniny, i když dnes jistě není jediný…“
   Nakonec jsme si připomněli sobotní soutěž a rozešli se k domovům.
liga 20
 
 
přeskok přeskok přeskok
 
ringoball
přeskok
 
nejvyšší nejvyšší
 
nejvyšší nejvyšší
nejvyšší
 
vlci a ovce vlci a ovce
vlci a ovce
 
oslava oslava
oslava
 

   — 20. května, po deseti týdnech! byla opět běžná schůzka. Bylo slunečno, ale taky se honily mraky, takže docela větrno.
   Jako zahájení jsme se pustili do další disciplíny, třetí, »Střelecké ligy« – tentokrát nás čekala střelba z kleku.
   Ten kdo nestřílel bojoval ve dvou disciplínách, jejichž hlavní pomůckou byly crossboulové míčky. U obou bylo potřeba „usadit“ míčky na určená místa. Úspěšnost vrhače mu přinesla odpovídající bodové ohodnocení.
   Následovaly dvě disciplíny, při první jsme se rozdělili na dvojice. Házeli jsme si a chytali létající talíř. Potom jsme rozděleni na dva týmy sehráli na dva poločasy ringoball. I když to zpočátku vypadalo jednoznačně, nakonec byl výsledek o jediný gól.
   Na závěr jsme se přesunuli do klubovny, tam si rozdali »nové číslo« oddílového časopisu.
   Pověděli si o »střelecké soutěži«, která proběhne poslední soboru v květnu. A před rozchodem jsme ještě zhodnotili naši účast v Hořcové výzvě, kde jsme obsadili 23. místo ze 76 zúčastněných oddílů.
liga 20
 
 
leh a klek crossboule míčky
střelba v leže a v kleku                                                           crossboule míčky
 
ringoball ringoball
 
ringoball
ringoball
 
oko v oko nezapomněli jste?
            oko v oko                                                                  nezapomněli jste?
 

   — 13. května bylo pod mrakem, i v čase (ne)schůzky trochu sprchlo.
   Na začátku jsme si vyměnili zkušenosti z plnění úkolů Hořcové výzvy. Pak jsme se pustili do druhé disciplíny »Střelecké ligy« – na programu byla střelba z lehu.
   Ti, kteří zrovna nestříleli trefovali terč i z foukačky (vydatně dezinfikované). Po střelbách někteří zápolili s úkoly Hořcové výzvy, „volní“ házeli se šátkem s uzlem.
   Poslední část venku jsme hráli »vracečku« s měkkým giga tenisákem. Ne že by z nebe nepadalo, ale ještě to nebylo nijak vydatné.
   V poslední části jsme se přesunuli do klubovny a pustili se do barmanské soutěže. Koktejly ovocné, koktejly mléčné, sladké i nahořklé, napěněné i s plovoucími kousky.
   Na závěr jsme si vyslechli, že příští týden snad už bude schůzka jako pravidelná – HURÁ!
liga 20
 
 
Setonův běh Setonův běh
Setonův běh – Ríša byl úspěšný
 
přihrávky
přihrávky
 
šátek
přihrávky šátkem
 
vracečka u baru
vracečka                                                                              u baru
 
u baru u baru nezapomněli jste
                        u baru                                                                              nezapomněli jste?
 

   — 6. května bylo pod mrakem, občas i trochu sprchlo. Na zahradě klubovny i v klubovně proběhla (ne úplně obvyklá) schůzka.
   Nejdříve jsme se pozdravili, pověděli si, jak je důležité mít svá tajemství, a pustili se do věcí, které jsme pro dnešek připravili.
   Zprvu jsme stříleli z pistole a hledali heslo ve skrývačce spočívající v hledání písmen v částech vzduchovky. Výsledkem bylo – VEJCE. A kolem vejce se to vše točilo.
   Ve dvojicích jsme si házeli vajíčkem (na tvrdo uvařeným) tak, aby nespadlo na zem. Potom jsme se pokusili splnit úkol z hořcové výzvy, ale bohužel jsme nebyli úspěšní, protože vajíčka byla přece jenom o něco větší než bylo potřeba a tak už víme, že je třeba najít láhev s o něco větším hrdlem.
   V poslední části jsme si na chvíli trénovali Lasrosse, a poslední desetiminutovku jsme sehráli jako zápas.
   Na závěr jsme si rozdali všechna čísla Siháčku z období NA DÁLKU —
»č. 346«, »č. 347«, »č. 348« a také »nové číslo« oddílového časopisu.
Předali jsme také oddílové ceny vítězkám za březen a za duben.
 
 
příprava vejce do láhve
                                        příprava                                                                         vejce do láhve                    
 
lacrosse lacrosse
lacrosse
 
tak zase domů
tak zase domů
 

   — schůzky od poloviny března do konce dubna nahradily stránky
»NA DÁLKU«.
   Každý týden byly vyhlašovány úkoly a pak vyhodnoceno jejich řešení…
   … někdo se zapojil „na plný úvazek“, jiní jen tak „na půl“, a někteří stáli stranou. Podle zapojení pak vznikalo oddílové bodování.
   Vítězkou v březnu se stala Kája, v dubnu pak zvítězila Tete – gratulujeme ;-).
 

Copyright © 2003 Michael
poslední změna: 30.11.2022
TOPlist