Domů
Co se stane
 
Co se stalo
  Bodování
  Dlouhodobá hra
 
Fotogalerie
 
Pravidelné akce
malá SIHASAPA – co se stalo
 
znak avzo
   — 12. února, v čase jarních prázdnin, byla
mimořádná herní schůzka.
   Hráli jsme všelico,
                poznali nové hry
                               a chvílemi bylo
                                                 hodně hlučno :-).
 
 
Play!
Příprava na Play!
 
Gobbit Gobbbit
Gobbit

   — 5. února se po sérii teplých dnů ochladilo. Teploty se pohybovaly kolem nuly. I tak jsme část schůzky strávili venku.
   Začali jsme v klubovně získáním potřeb v dlouhodobé hře :-). Ujasnili jsme si, jak bude putování v dalších týdnech vypadat. Potom jsme se oblékli a vydali ven.
   Na zahradě jsme strávili tři čtvrtě hodiny. Hráli jsme několik kol VČASNÉHO NÁVRATU (ano, to je ta hra s hřebíkem).
V povívajícím větru pronikal chlad do nekrytých částí těla. Zvláště ruce bez rukavic dostávaly zabrat. Vrátili jsme se do vyhřáté klubovny. Tady jsme se rozdělili na dva týmy. Všichni se postavili na židle a zahráli jsme si SEŘAĎTE SE PODLE …. Tady se ukázalo, že Danka a její ‚mladí‘ měli docela velkou převahu.
   Potom jsme si poslechli krátkou ukázku .
   Těm zkušenějším bylo jasné, co nás teď bude čekat. Všichni se postupně vystřídali v roli skal a argonautů, a snažili se protáhnout se bezpečně mezi nimi na druhou stranu.
   To už se blížil závěr, a začali jsme s vyhodnocováním. Noví členové dostali oddílová razítka, Kája a Veverka svedli souboj v KOSMOTESTU, protože měli v lednu stejně bodů na prvním místě. Vyplatili jsme si šušně za leden, rozdali si »nové číslo« oddílového časopisu. Řekli si, co se bude dít v první polovině února. A potom už jsme zamířili k domovům.
 
 
vrať se vrať se
Vrať se včas!
 
řazení symplegády
seřaďte se…                                                          symplegády
 
kosmotest
kosmotest
 

   — 29. ledna byly teploty kolem pěti nad nulou. Část schůzky jsme strávili venku.
   Za začátku jsme si pověděli, jak se vedeme v dlouho­dobé hře. Nakoupili jsme zásoby, protože jídlo nám po cestě už ubývá. Už od konce prosince jsou na jedné z vitrínek obrázky kůry známých stromů našich lesů. Těší mě, že s břízou tentokrát neměl potíže nikdo :-).
   Potom jsme se připravili a vyrazili na zahradu. Na ploše tu ležely předměty, a na nich svítící náramky (pravda svítili už slabě :-( ). Cílem bylo najít v co nejkratším čase co nejvíce kousků. Pobyt venku jsme ukončili sesbíráním věcí.
   V klubovně na nás čekala »Čokoláda«, ano, ano, to je ta známá hra náhody a šikovnosti. Pokud neznáte, zeptejte se těch, kteří se zúčastnili.
   Na závěr jsme předali ocenění všem, kteří nás reprezentovali na Regatě. A krátce sehráli (pro některé novou) hru s mincí. A potom už jsme zamířili k domovům.
 
 
hledání
k hledání připraveni…
 
čokoláda čokoláda
čokoláda
 

   — 25. ledna proběhl 37. ročník soutěže »Uzlařská regata«.

   — 22. ledna kolísaly teploty kolem nuly. Před začátkem schůzky chvíli dokonce docela hustě sněžilo.
   Začali jsme přestavbou klubovny. Vytvořili jsme si dlouhý, i poslepu dostupný, prostor. Rozdělili jsme se na čtyři týmy, jejichž členové se střídali v rolích navigátora a slepého nosiče. Cílem bylo přinést co nejvíce balónků té správné barvy.
   Protože Uzlařská regata je už v sobotu, pokusili se někteří zlepšit svůj čas v regatové šestce. Bohužel se nikomu z vázačů nedařilo.
   Následovala přestavba číslo dvě. Prostor jsme upravili tak, aby se dal vyznačit velký ovál. Tentokrát byl slepý lovec uprostřed, a snažil se zasáhnou balónky „chřestýše“.
   Nakonec jsme se, rozděleni na poloviny, vydali na cestu. Tsuro to je japonská hra o cestě. Vyhrává ten, komu se podaří putovat nejdéle. Třeba se podaří udržet tradici. Po třech hrách je aktuální průběžné pořadí následující (od nejlepšího): Danka, Veverka, Kája ml., Olča, Kája, Ondřej, Ríša, Milach, Viki, Paťa, Matouš, Tete, Maťo, Matýsek, Maty, Patrik.
   Závěrem jsme se dohodli na odjezdu na Regatu a rozdali si »nové číslo« oddílového časopisu.
 
 
navigátor navigátor
navigátor
 
lovec     lovec
slepý lovec
 
Tsuro Tsuro
Tsuro
 
osoby osoby osoby osoby
… jak to šlo
 

   — 15. ledna byly teploty nad nulou, ale povívající vítr nedělal pobyt venku moc příjemným. Po chvíli rozvažování jsme strávili celou schůzku v klubovně.
   Začali jsme hledáním cesty minovým polem. Umění soustředit se a neopakovat chybu musí ještě dopilovat téměř všichni.
   Protože je leden ve znamení Uzlařské regaty, zlepšovali se někteří ve vázání „Regatové »6«“. Zbytek zápolil ve vázání jednotlivých uzlů.
   Potom jsme přestavěli stoly, v klubovně se setmělo, a my hráli „Slepého hlídače“. Loupit není žádná hračka, ale někteří jsou rychlí a mají dobrý odhad.
   Na závěr jsme si rozdali » Plán akcí na 1. pololetí 2020 « a pozvánku na »Uzlařskou Regatu« s návratkou.
 
 
minové pole minové pole
minové pole…
 
Nad kronikou
Nad kronikou
 
noc v muzeu noc v muzeu
 
noc v muzeu
Noc v muzeu – slepý hlídač
 

   — 8. ledna byly teploty několik stupňů nad nulou. Byla to první schůzka v roce 2020.
   Na počátku jsme si sedli kole stolů a chvíli si povídali o tom, jak jsme prožili konec roku a jaké byly Vánoce.
   V další části jsme si připomněli, že hlavní událostí v lednu je Uzlařská regata. Ti zdatnější se pustili do vázání regatové šestky, další si prohlíželi Milachův loňský cancák. Několikerým vázáním dosáhli někteří významného zlepšení. Inu, ještě pár týdnů zbývá.
   Jako poslední jsme si připomněli japonskou hru o cestě Tsuro. Jednoduchá pravidla umožňují, aby ji společně hráli starší i mladší. Tato první hra seznámila všechny s podstatou a strategií. Hra je, pokud ji všichni soustředěně hrají, velmi rychlá a přináší i nečekané zvraty.
   Před závěrem jsme vyhlásili výsledky pololetního hodnocení za druhou polovinu roku 2019.
ocenění za bodování:                                  
              1. místo Veverka — 165 bodů — zlatá stálice
                         2. místo Kája — 160 bodů — stříbrná stálice
                        3. místo Ondřej — 150 bodů — bronzová stálice
          4. místo Danka — 148 bodů — bohužel
                                                                                               nesplnila podmínku účasti na víkendovkách
      5. místo Kája ml. — 132 bodů — stálice
skokanem oddílu byla vyhlášena Kája ml. —               
         — od minulého pololetí se zlepšila o 4 místa
 
   Před rozchodem jsme si rozdali ještě »první číslo« oddílového časopisu v roce 2020.
 
 
povídání regatové »6«
          povídání…                                                                           regatové »6«     
 
Tsuro
Tsuro
 

   — 18. prosince bylo docela nezvykle teplo, teploty se pohybovaly kolem 15°C. Schůzka byla »Vánoční«, a my byli celou dobu v klubovně.
   Začali jsme krátkou doplňovačkou, kdy bylo třeba doplnit do tabulky správné slova. Vše se týkalo vánočních zvyků. Nápovědy, obrázkové i slovní, byly na stole a na stěnách klubovny. Po hře jsme si některé zvyky vyzkoušeli, ochutnali cukroví a rozlili si náš tradiční vánoční punč.
   Potom jsme si pustili na stařičkém projektoru pohádku „O 12 měsíčcích“. Milach četl a Olča měnila obrázky. Následovala příprava na další tradiční část vánočních schůzek, proto jsme si připravovali svíčičky do skořápek. Mezitím jsme chvíli zpívali, hlavně tedy vánoční koledy.
   Pouštění lodiček je jeden ze zvyků, který mám nejraději. Tma, světýlka, a kdo se ke komu připojí, a komu bude lodička svítit nejdéle. Čas plynul a nám už zůstával čas na část poslední, losování dárečků. Jak už to bývá, někdo byl spokojenější, někdo méně.
   Na závěr jsme si rozdali a class="m" href="../sihvol34/sihacek_340.pdf" onMouseOver="window.status='Siháček 340 - elektronická verze'; return true" onMouseOut="window.status=''; return true">»poslední letošní číslo« oddílového časopisu. Připomněli si sobotní »Vánoční orientační závody«. Popřáli si pěkné svátky, Danka s Veverkou sehrály KOSMOTEST — a zvítězila Veverka.
 
 
zvyky
 
zvyky zvyky
vánoční zvyky
 
zvyky
společně s punčem…
 
lodičky lodičky
pouštění lodiček
 
dárečky dárečky
losování dárečků
 
končíme končíme
prázdné talíře a KOSMOTEST…
 

   — 11. prosince bylo docela chladno, jasná obloha a teploty kolem nuly. Schůzku jsme strávili celou v klubovně.
   Tentokrát jsme se sešli v komorním počtu. Začali jsme prvním vázáním regatové šestky v letošním oddílovém roku. Vylepšení časů bylo u většiny významné…
   Pak jsme, v rámci Wichkitatu, hráli postřehovou hru s chytáním klíče. Pány klíče byli na střídačku Milach a Oko. Mladá krev, viditelně bez zábran, ukázala, „zač je toho loket“… :-)
   Protože příště už bude »vánoční schůzka«, věnovali jsme se ve zbývajícím čase tvorbě ozdob na stromeček a vyzdobením stromečku. Jak se nám dařilo si můžete prohléhnout »v galerii«.
   Na závěr jsme si rozdali »pozvánku« na poslední letošní akce a »nové číslo« oddílového časopisu.
 
 
regatové »6« regatové »6«
 
regatové »6« regatové »6« regatové »6«
regatové »6«
 
ozdoby
tvoříme vánoční ozdoby
 

   — 4. prosince bylo těsně nad nulou, s ohledem na ‚výročí‘ jsme strávili schůzku v klubovně.
   Začali jsme malou přestavbou, abychom si vytvořili větší prostor. Při našem putování jsme se dostali k bystřině a museli ji překonat po kamenech. Proud řeky byl prudký a tak nad hladinu vyskakovaly kameny. Ty nás však nesměly zasáhnout. Přešli všichni
   Potom jsme hráli „Zatáhni první“. Hráli jsme po dvojicích. Přeběhnutí od židle k židli a jako první přetáhnout provaz na svou stranu.
   Potom jsme si poprvé zazpívali píseň k dlouhodobé hře »Proklatej vůz«. „Čtyři bytelný kola…“ možná znáte. V průběhu odcházeli jednotlivci k ohništi přinést si „lízátko“.
   S lízátkem v ruce, a po předvedení krátkého kulturního výstupu si mohl každý z koše vytáhnout Mikulášův balíček.
   Na konci jsme si rozdali ocenění za výpravu, oddílovou kartičku a kartičky »Výzvy«, rozdali si výtisky posledního Siháčku, nakoupili materiál pro cestu na Wichkitat, a to už byl čas, abychom se vypravili k domovům…
 
 
bystřina bystřina
bystřina…
 
první první
zatáhni první…
 
mikuláš miuláš
 
mikuláš
pro Mikuláše – od Mikuláše
 

   — 30. listopadu proběhla oddílová výprava »Podzimní výšlap«. Sešla se nás jenom hrstka, inu jen ti nejodolnější :-). Užili jsme si pěkný den na horách s trochou vloček, mraky i sluncem. Nakonec jsme prošli prostřední trasu a našli dvanáct schránek.
   Z Vyšní Lhoty jsme se vydali kolem Tábora, studánky na chatu na Malé Prašivé (tam jsme pozdravili medvěda) a pak po hřebeni přes Prašivou, Čupel, Kotař, chatu na Kotaři (kde jsme si dali polévku), a Lipí (to byl náš poslední dnešní vrchol). Potom jsme sešli po modré na Morávku. Protože jsme nestihli první „cestovní okno“, prošli jsme kolečko kolem lípy. No a pak šťastnou shodou okolností docestovali o půl páté do Ostravy – »podzimní výšlap«.

   — 27. listopadu bylo, s ohledem na den v kalendáři, stále docela teplo, teploměr ukazoval 13,6 °C, schůzku jsme zahájili v klubovně, ale potom se na první hru přesunuli ven.
   V klubovně jsme rozdělali oheň kamnech, ocenění za rozdělání si zasloužila tentokrát Kája ml.. Rozdělili jsme se na týmy po třech a vydali se na zahradu.
   Venku nás čekalo „putování nočním prérií“. Štafetově jsme probíhali trasu, na určených místech jsme sbírali balónky, a ty na konci házeli do kbelíků stejné barvy. Správně vhozený balónek znamenal odečtení pěti vteřin z času, takže při maximální úspěšnosti se dalo získat zlepšení o celou minutu. Když startoval poslední tým, tak začalo lehce mžít. Po závodě jsme tak sbalili věci a vrátili se do klubovny.
   Ve »čtverkách« nás čekali poslední dvě, rybaříkové a škotové. Zdatnější učili nováčky. Někteří si ověřili, že učit se musí způsob, který mladí zvládnou. Mezi povídáním, učením a trénováním, postupně vázali všichni své výkony do dlouhodobé tabulky.
   Výsledky všech čtverek si můžete prohlédnout v dlouhodobé tabulce.
   Na závěr schůzky jsme probrali účast na sobotní výpravě, řešení z posledního „Něco na bednu…“, ale na to, že mají dostat do ruky nové číslo Siháčku nikdo neupozornil. Po nakupování surovin pro dlouhodobou hru tak postupně všichni odcházeli k domovům. Nové číslo oddílového časopisu si tak můžete zatím prohlédnout »v elektronické verzi«.
 
 
noční cesta noční cesta
noční cesta
 
»4« rybaříkové nákupy
»4« rybaříkové                                                                        nakupování          
 

   — 20. listopadu byly teploty okolo 12 °C, schůzku jsme i tak strávili v klubovně.
   Začali jsme kontrolou oddílových krabiček. Následovala společenská pětiminutovka, pověděli jsme si, že je důležité dodržovat dohodnutá pravidla a tak se vyhýbat případným konfliktům.
   Následovalo „ovládání vozů“. Rozděleni na dvojice – vozataj a kůň – jsme postupně projížděli vyznačenou trasu. V druhé části se role vyměnily.
   Pokračovali jsme ve »čtverkách«. Dnes byly na programu »4« zkracovačkové a dračákové. Výkony postupně plnily tabulky, ale i dnes, i přes počáteční domluvu, někteří sabotovali.
   Výsledky čtverek v podání všech ostatních si můžete prohlédnout v dlouhodobé tabulce, i tentokrát přišly změny.
   Poslední část schůzky jsme si zahráli »čarodějnici«, nenápedně se přiblížit a strnout šátek ze sukýnky. Před rozchodem přišel čas na nakupování materiálů pro cestu na Wichikat a rozdali jsme si návratku na »oddílovou výpravu«.
 
 
ovládaní vozů ovládaní vozů ovládaní vozů
ovládaní vozů…
 
dračí »4«
dračí »4«
 
čarodejnice
 
čarodějnice čarodějnice
… čarodějnice
 

   — 13. listopadu pršelo, schůzku jsme tak strávili v klubovně.
   Nejříve jsme se pustili do nakupování. Abychom mohli vyrazit na cestu, potřebuje každá rodina základní vybavení. Hm, někteří tuto skutečnost poměkud podcenili, no, uvidíme příště…
   Už během nakupování jsme plnili další úkol pro dlouhodobou hru – zvládání zapálení sirky a udržení ji ve stavu, abychom zapalíli další a další svíčky.
   Konec roku věnujeme jedné z oddílových dovedností nazývané »čtverky«. Souvisí s vázáním uzlů. Uvázat jeden z šesti základních uzlů čtyřikrát po sobě. Cílem je dostat se co nejvýše v dlouhodobém pořadí. Tentokrát jsme vázali čtverky lodní a ambulantní. Viki ukázala, že má přirozený talent a tak ji z nováčků šlo vázání nejlépe.
(zato Ríša dosáhl další úrovně boje v disciplíně, co mě nebaví to nedělám a znepříjemňuju ostatním… – a proč? Protože můžu, nóóóó…)
   Výsledky čtverek v podání všech ostatních si můžete prohlédnout v dlouhodobé tabulce, i letos přišly změny.
   Poslední půlhodinu jsme si zahráli »lodního démona…«, a před rozchodem si dorozdali šušně za říjen a »nové číslo« oddílového časopisu.
 
 
 
zapálení zapálení
 
zapálení zapálení
zapálení
 
čtverky čtverky
čtverky – ambulantní a lodní…
 
vážeme vázání
… učíme se
 
lodní démon lodní démon
lodní démon
 

   — 6. listopadu bylo jasno, teploty kolem deseti stupňů. Začali jsme venku, ale stmívání nás brzy zahnalo do klubovny.
   Nejprve jsme plnili úkol pro dlouhodobou hru, tentokrát to byl úkol ve dvojicích – řezání dřeva. Každá dvojice odřízla jeden špalík ze silnější větve. Protože se dvojce tvořily libovolně, budeme přepočítávat. Dobré je, že si žádný z řezajících nezpůsobil zranění.
   Přesunuli jsme se do klubovny, kde jsme si rozmístili stoly přes celý prostor. Důvod byl daný tím, rozděleni na skupinky jsme si ověřili šikovnost rukou. Deset sirek vedle prázdné krabičky – cílem bylo. „v co nejkratším čase, pomocí jedné ruky naskládat sirky do krabičky podle zadání“. K mému překvapení i nejmladší zvládli úkol v obstojném čase.
   Následovala změna prostorového uspořádání, ve společném oválu si většina připomněla dovednost uzlování, a nováčci zavázali svůj první uzel – Lodní smyčku. Potom jsme si stále v oválu zahráli »karetní šoupačku«.
   Čas neúprosně běžel, my se tak pustili se prvního utrácení dolarů. Ne jen tak ledabyle, nakupovali jsme potřeby na cestu, kterou máme před sebou. Vyhlásili jsme (září poněkud opožděně) vítěze měsíčního bodování. Za září gratulujeme Ondrovi, v říjnu byla nejlepší Tete, ti kteří neprchli na autobus, dostali i šušně za říjen.
   Říjen byl měsíc speciální, kalendář nám dopřál o schůzku více než obvykle, byly dvě víkendovky, a tak poprvé v historii oddílu získalo 50 a více bodů pět členů – moc pěkné…
 
 
 
řezání
 
řezání řezání
řezání
 
sirky sirky
ukládání sirek…
 
šoupačka nakupování
           karetní šoupačka…                                                           první nakupování
 

Copyright © 2003 Michael
poslední změna: 12.2.2020
TOPlist